Trwa ładowanie...

Alergia a zapalenie zatok

Avatar placeholder
23.04.2019 07:44
Alergia a zapalenie zatok
Alergia a zapalenie zatok (123rf)

Wydawać by się mogło, że zapalenie zatok na tle bakteryjnym jest najgroźniejszym rodzajem choroby dotykającej ten narząd. Tak jednak nie jest. Znacznie groźniejsze jest alergiczne zapalenie zatok, gdyż jest ono chorobą przewlekłą. Z tej też przyczyny alergiczne zapalenie zatok może trwać nawet kilka miesięcy. Kiedy cierpimy na chore zatoki, objawy nie zawsze wskazują na konkretne pochodzenie danego schorzenia. Warto znać objawy alergicznego zapalenia zatok oraz objawy wywołane bakteriami lub wirusami. Wtedy wyleczenie alergicznego zapalenia zatok będzie łatwiejsze.

spis treści

1. Objawy alergicznego zapalenia zatok

Alergie, które nie są leczone, mogą skutkować alergicznym zapaleniem zatok. To nic innego jak długotrwałe zablokowanie drożności zatok, które właśnie powstaje w wyniku nieleczonych alergii. Ten rodzaj zapalenia to połączenie dwóch objawów, czyli zapalenia zatok przynosowych oraz zapalenia błony śluzowej nosa.

Zapalenie zatok może mieć podłoże alergiczne
Zapalenie zatok może mieć podłoże alergiczne (123RF)

W przypadku wystąpienia alergicznego zapalenia zatok objawy mogą charakteryzować się:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• intensywnym bólem głowy oraz zatok szczękowych,

• pojawianiem się uciskającego bólu u nasady nosa, który jest mocniejszy, kiedy się schylamy,

• męczącym bólem gardła i intensywnym kaszlem,

• pojawieniem się bezbarwnego śluzu w nosie,

• pojawieniem się przewlekłego kataru,

• pojawieniem się kataru nawracającego,

• pojawieniem się niesmaku w ustach,

• utratą węchu i smaku.

Alergiczne zapalenie zatok trwa zazwyczaj dłużej niż trzy miesiące i do jego objawów nie należy gorączka, pogorszenie samopoczucia oraz zmiany ropne. W przypadku wirusowego zapalenia zatok pojawia się właśnie gorączka, zmiany ropne, pogorszenie samopoczucia i choroba trwa krócej.

2. Leczenie alergicznego zapalenia zatok

Każdy, kto cierpi na alergiczne zapalenie zatok, powinien pamiętać o tym, aby unikać alergenu, który wywołuje alergię. Należy też unikać wszelkich substancji, które mogą drażnić drogi oddechowe. Szczególnie groźny jest dym papierosowy. Jeśli cierpimy na chore zatoki i objawy wskazują na to, że jest to alergiczne zapalenie zatok, należy wykonać testy alergiczne. Szczególnie polecane są testy skórne. Można także wykonać badania krwi, które pozwolą na wykrycie ewentualnych alergenów. Kiedy diagnoza potwierdzi podłoże alergiczne zapalenia zatok, lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy, która, jak wiadomo, odpowiada za alergię. Można też stosować domowe sposoby na zatkane zatoki, takie jak inhalacje parowe, których zadaniem jest rozrzedzenie śluzu i ułatwienie jego usunięcia.

Musisz to wiedzieć

U niektórych pacjentów, pomimo zaordynowania odpowiednich sposobów leczenia, konieczna może być operacja mająca na celu udrożnienie ujścia zatok. Warto wiedzieć, że operacja na zatoki to bardzo dobre rozwiązanie. Alergiczne zapalenie zatok utrzymuje się bardzo długo. W związku z tym zwiększone jest ryzyko, że wystąpi wtórne bakteryjne zapalenie zatok, gdyż warunki ku temu w zablokowanych zatokach są doskonałe dla bakterii. Warto więc zdecydować się na taką operację, kiedy klasyczna kuracja okaże się nieskuteczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze