Trwa ładowanie...

Płukanie i aspiracja zatok

Avatar placeholder
08.06.2021 12:33
Płukanie i aspiracja zatok
Płukanie i aspiracja zatok

Do zapalenia zatok mogą przyczynić się zarówno wirusy, jak i bakterie, a także alergia. Leczenie zatok może być zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze to kuracja antybiotykowa, leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwbólowe, a także płukanie i aspiracja zatok obocznych nosa. Na czym polega płukanie i aspiracja przy zapaleniu zatok?

spis treści

1. Zadanie leczenia zachowawczego zapalenia zatok

Leczenie zachowawcze zapalenia zatok ma za zadanie zmniejszyć obrzęk błony śluzowej zatok, udrożnić ich ujście, obkurczyć naczynia krwionośne, a także usunąć zalegającą wydzielinę. Jeżeli pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie zatok, a antybiotykoterapia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyalergiczne nie przyniosły pozytywnego efektu, lekarz może zlecić punkcję oraz płukanie zatok.

Można leczyć się na zatoki zacchowawczo
Można leczyć się na zatoki zacchowawczo (123RF)

2. Na czym polega zabieg punkcji i płukania zatok?

Zabieg punkcji i płukania zatok zleca i wykonuje laryngolog. Oba zabiegi są wykonane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na przebiciu igłą ściany zatok w przewodzie nosowym. Następnym krokiem jest wykonanie aspiracji zalegającej w zatokach wydzieliny, płukanie solą fizjologiczną o temperaturze ciała, jak również wprowadzenie bezpośrednio do zatok antybiotyku lub leków przeciwzapalnych. Tą samą drogą można umieścić w zatokach lek mukolityczny, który ułatwi oczyszczenie wydzieliny.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

Jeżeli sytuacja się powtarza i znów w zatokach gromadzi się wydzielina, którą trudno usunąć, a zabieg punkcji i płukania ponownie należy powtórzyć, lekarz może zlecić wykonanie drenażu. Umożliwi on codzienne wykonywanie tego zabiegu. Płukanie zatok można wykonywać zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

3. Powikłania przy zapaleniu zatok

Jeżeli zignorujemy objawy zapalenia zatok lub leki, które otrzymamy, nie polepszą naszego stanu, może dojść do powikłań przy zapaleniu zatok. Niestety, ze względu na bliskość mózgu, oczu, kości czaszki i zębów, a także jamy nosowej, mogą być one bardzo poważne.

Musisz to wiedzieć

Przy powikłaniach może dojść do:

• zapalenia szpiku kości czaszki,

• ogólnego zakażenia – sepsa,

• powikłań wewnątrzczaszkowych – ropień wewnątrzoponowy, zewnątrzoponowy, zapalenie opon mózgowych,

• powikłań oczodołowych i ocznych – ropowica oczodołu, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie spojówek.

Dlatego tak ważne jest, aby przy pierwszych objawach zapalenia zatok lub niewidocznej poprawie po otrzymaniu kuracji niezwłocznie zgłosić się do lekarza laryngologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze