Trwa ładowanie...

Symptomy i leczenie zapalenia zatok przynosowych

Avatar placeholder
08.06.2021 12:14
Symptomy i leczenie zapalenia zatok przynosowych
Symptomy i leczenie zapalenia zatok przynosowych

Do zapalenia zatok przynosowych dochodzi w postaci procesu zapalnego błony śluzowej. Do choroby zatok może dojść bez względu na porę roku, choć najwięcej zachorowań następuje w okresie jesiennym. Warto wiedzieć o zatokach zdecydowanie więcej, by umiejętnie rozpoznawać i leczyć, gdy dojdzie do kłopotów zdrowotnych.

spis treści

1. Czym są zatoki przynosowe?

Zatoki przynosowe to przestrzenie w strukturze kostnej czaski, które są wypełnione powietrzem, a wyściełane błoną śluzową. Ich umiejscowienie rozmieszczone jest wokół nosa i oczu.

Dlatego też wyróżnia się:

zatoki czołowe;

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

zatoki szczękowe;

• komórki sitowe;

zatoki klinowe.

Zapalenie zatok często przysparza dużego bólu i dyskomfortu
Zapalenie zatok często przysparza dużego bólu i dyskomfortu (123RF)

Zatoki przynosowe są przedłużeniem jamy nosowej, a wśród nich dochodzi do samoczyszczącego się mechanizmu śluzowo-rzęskowego, które produkuje wydzielinę śluzową. Ta wydzielina jest niezbędna do nawilżenia nabłonka i do zbierania zanieczyszczeń i przy pomocy ruchomych rzęsek wydalania na zewnątrz jamy nosa.

2. Rozpoznanie i sposoby leczenia zatok

Zapalenie zatok najczęściej jest źle porównywane z objawami, jakie niesie za sobą przeziębienie czy też inne infekcje górnych dróg oddechowych. Do zapalenia dochodzi z powodu zaburzenia wentylacji i drenażu zatok. Wówczas chory odczuwa „blokadę” oddychania przez nos. Występuje również zatrzymanie lub zbytnie wylewanie się wydzieliny z nosa.

Zapalenie zatok przynosowych powinno być szybko rozpoznane i odpowiednio leczone. Ciągły ból głowy, najczęściej przy schylaniu, powoduje duży dyskomfort i nierzadko bywa mylony z migreną. Zbytnie bagatelizowanie problemu, sięganie po nieodpowiednie leki uśmierzające pulsujące bóle głowy mogą pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje.

3. Przyczyny zapalenia zatok

Wyróżnia się dwie główne przyczyny zachorowań na zapalenia zatok. Są to:

• Wirusy, które najczęściej doprowadzają do łagodnego przebiegu choroby.

• Bakterie, głównie gronkowce, paciorkowce, moraxella lub pałeczka grypowa.

Dobrze leczona farmakologicznie umożliwia pełne wyzdrowienie. W przypadku nieodpowiedniej reakcji na podawane leki konieczne jest leczenie operacyjne. Pacjent w pierwszym etapie zachorowania wirusowego może odczuwać osłabienie ogólne, zwiększone zaburzenie wentylacji jamy nosowej, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Pogłębiające się objawy mogą doprowadzić do niewydalania wydzieliny. Wówczas następuje prosta droga do rozwoju bakterii, a co za tym idzie do gorączki, pogłębienia się zapalenia oraz uszkodzenia nabłonka śluzówki zatok.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Dobrze postawiona diagnoza to podstawa. Bez tego żadne leczenie nie będzie skuteczne. Dlatego też na własną rękę nie należy dokonywać analiz medycznych. Pozostawić to należy specjaliście, czyli lekarzowi pierwszego kontaktu albo bezpośrednio laryngologowi.

Każdy ze specjalistów musi umiejętnie wyodrębnić przede wszystkim rodzaj zapalenia zatok. Jeżeli okazuje się to niebakteryjne zakażenie zatok, wówczas lekarze mają do czynienia z łagodnym przebiegiem ostrego zapalenia zatok i konieczne jest zastosowanie leczenia opartego na farmakologii w oparciu o antybiotyki. Chory powinien pozostać w domu do około 2 tygodni.

Istnieje jednak taka możliwość, że ostre zapalenia zatok przynosowych nie reaguje dobrze na zastosowane leczenie farmakologiczne. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie leczenia operacyjnego metodą FESS lub metodą balonikową. Zadaniem zarówno FESS, jaki i balonikowania zatok jest przede wszystkim przywrócenie drożności nosa, drenażu i uzyskanie odpowiedniej wentylacji zatok.

Bez względu na zastosowaną metodę chirurgicznego leczenia istotne jest, by pacjent miał usunięte chore tkanki i mogło dojść do połączenia zatok z jamą nosową. To wszystko po to, by wydzielina nie blokowała wentylacji i by chory mógł spokojnie oddychać. Jednak bez względu na wszystko istotne jest zapobieganie pojawianiu się zapalenia zatok.

5. Metody operacyjnego leczenia zapalenia zatok

Operacyjne metody leczenia zapalenia zatok to przede wszystkim:

• FESS, czyli operacja endoskopowa zatok, której zadaniem jest odpowiednie zlokalizowanie przyczyny dolegliwości, zminimalizowanie ingerencji do tkanek zmienionych chorobowo oraz przede wszystkim doprowadzenie do prawidłowej wentylacji zatok przynosowych.

• Balonikowanie zatok – to również endoskopowa metoda operacyjna, choć jej zadaniem jest głównie cewnikowanie endospkowe zatok. To głównie zabieg małoinwazyjny, który dzięki zastosowanym przez nozdrza bardzo giętkich przyrządów otwiera zablokowane zatoki.

Obie metody leczenia operacyjnego mają na celu bardzo sprawnie, mało inwazyjnie udrożnić zatoki do odpowiedniej wentylacji i prawidłowego drenażu. Dodatkowo warto zauważyć, że żadna z prezentowanych metod leczenia nie nacina skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze