Trwa ładowanie...

Przyczyny zapalenia zatok przynosowych

Stany zapalne zatok mogą mieć różne przyczyny
Stany zapalne zatok mogą mieć różne przyczyny

Zapalenie zatok przynosowych najczęściej wywołują wirusy. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na tę chorobę jest też krzywa przegroda nosowa i niewyleczone zęby, ale nie tylko.

spis treści

1. Co to jest zapalenie zatok przynosowych?

Zapalenie zatok przynosowych to stan zapalny, który rozwija się w wypełnionych powietrzem przestrzeniach w strukturze kostnej czaszki. Zatoki są odpowiedzialne za barwę naszego głosu i produkcję wydzieliny śluzowej, która nawilża wdychane powietrze.

Wydzielina zatokowa usuwa wdychane zanieczyszczenia na zewnątrz.

Zobacz film: "Domowy sposób na przeziębienie"

Zapalenie zatok jest jednym z częściej występujących schorzeń. Za rozwój tej choroby są odpowiedzialne wirusy – przede wszystkim rinowirusy.

Objawy zapalenia zatok przynosowych są zbliżone do symptomów przeziębienia, dlatego często bagatelizujemy tę przypadłość. Symptom zapalenia zatok przynosowych to uporczywy i długotrwały katar, który utrudnia oddychanie.

W przebiegu tej choroby pojawia się ból głowy, a temperatura ciała nieznacznie się podnosi. Chory może uskarżać się na bóle mięśni i brzucha. Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteriami, objawy zapalenia zatok przynosowych nasilają się.

Wówczas pojawia się ropna wydzielina z nosa, gorączka i kaszel. Jeżeli nie podejmie się leczenia, infekcja zaatakuje pozostałe zatoki.

Skutkiem braku terapii jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcja gardła lub stan zapalny kości czaszki.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

2. Przebieg zapalenia zatok przynosowych

Na skutek kataru pojawia się obrzęk śluzówki nosa i zatok. Ilość wydzieliny, którą produkuje błona śluzowa zwiększa się, przez co kanaliki łączące zatoki z jamą nosa zostają zamknięte.

Brak drożności w zatokach wywołuje podciśnienie, które sprzyja przenikaniu wirusów i bakterii do zatok. Wydzielina, która nie spływa z zatok, jest pożywką dla drobnoustrojów.

Intensywny rozwój zarazków prowadzi do powstania stanu zapalnego w zatokach przynosowych.

3. Przyczyny zapalenia zatok

Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju zapalenia zatok przynosowych wskazuje się:

• infekcje górnych dróg oddechowych,

• alergię,

• niewyleczone zęby,

• nieprawidłową budowę zatok,

• skrzywioną przegrodę nosową,

• polipy.

Musisz to wiedzieć

4. Diagnostyka i leczenie zapalenia zatok przynosowych

Diagnozę o zapaleniu zatok przynosowych stawia laryngolog na podstawie wywiadu i badania endoskopowego. Jeżeli obserwuje się nawroty tej choroby, niezbędna może być ultrasonografia zatok.

Stopień zaistniałych zmian pozwala ocenić tomografia komputerowa.

Jeżeli zapalenie zatok wywołały wirusy, choremu podaje się leki na zatoki o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa. Stosuje się je nie dłużej niż 4 dni.

Ponadto pacjent zażywa preparaty przeciw przeziębieniu zawierające paracetamol lub ibuprofen, aby obniżyć gorączkę i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

W terapii tej choroby warto stosować domowe sposoby na zatoki, czyli ziołowe inhalacje, lub płukać nos roztworem z soli fizjologicznej. W przypadku zaobserwowania objawów zakażenia bakteriami, choremu na zatoki przez niemal dwa tygodnie podaje się antybiotyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze