Alergia skórna – rodzaje
Klasycznymi objawami alergii skórnej są wszelkiego rodzaju wysypki. Do tych najczęściej spotykanych, spowodowanych alergiami zaliczamy: pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry oraz wypryski. Wysypki skórne pojawiają się, kiedy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem. Mogą ją wywołać także pokarmy i leki. Kiedy zaobserwujemy u siebie alergię skórną, musimy udać się do lekarza. Kolejnym miejscem, w które warto się udać, jest sklep dla alergików, w którym znajdziemy produkty mogące zastąpić te, które odpowiadają za pojawianie się alergii.
1. Objawy alergii skórnej
Podstawowym objawem alergii skórnej są wysypki. Są one określane jako wyprysk alergiczny. Możemy mówić o nim, kiedy na skórze pojawiają się zaczerwienione grudki. Mają one tendencję do pękania i sączenia się. Bardzo często razem z wypryskami pojawia się uczucie mocnego swędzenia lub pieczenia. Skóra dotknięta wysypką łuszczy się, staje się szorstka i coraz twardsza. Zaczyna pękać w bardzo bolesny sposób. Drapanie wysypki alergicznej nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż powoduje dalsze podrażnienie i może powodować nadkażenia bakteryjne. Lepiej stosować specjalne maści łagodzące, które można dostać w aptece lub sklepie dla alergików.
2. Rodzaje wysypek
Alergia skórna objawia się poprzez różnego rodzaju wysypki. Można wyróżnić trzy podstawowe ich rodzaje.
- Najczęściej występującym objawem alergii skórnej jest pokrzywka. Bardzo trudno dokładnie ustalić, co powoduje jej pojawianie się. Może występować miejscowo i w takim przypadku zakłada się, że pojawia się w wyniku kontaktu alergenu ze skórą. Może obejmować całe ciało, wtedy zakłada się, że alergen przedostał się do krwiobiegu.
- Rzadziej występującym objawem alergii skórnej jest wyprysk. Charakteryzuje się on suchością i pogrubieniem skóry. Bardzo często występuje też stan zapalny skóry. Wyprysk pojawia się w towarzystwie świądu i pieczenia w miejscu, w którym jest obecny.
- Jeszcze rzadziej występującym objawem alergii skórnej jest atopowe zapalenie skóry. Jest to specyficzny rodzaj wyprysku, który jest bardzo trudny do opanowania i wyleczenia. Zwłaszcza dzieci są podatne na ten rodzaj alergii skórnej. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą zazwyczaj inne objawy, takie jak astma, katar sienny lub pokrzywka.
Zobacz także:
3. Co jest przyczyną alergii skórnej?
Przyczyn, które odpowiadają za pojawienie się wysypki, jest wiele. Alergię skórną najczęściej powodują rzeczy, które są obecne w naszym bezpośrednim otoczeniu. Mogą to być:
- kosmetyki – nie muszą to być kosmetyki, których sami używamy. Mogą to być kosmetyki, których używają nasi domownicy lub osoby, z którymi się spotykamy na ulicy lub w biurze. Warto wiedzieć, że każdy kosmetyk może wywołać objawy alergii. Zdarza się nawet, że zapach dezodorantu lub mydła używanego przez inną osobę może wywołać objawy alergii. Najlepiej kupować specjalne kosmetyki dla alergików. Każdy sklep dla alergików ma je w swojej ofercie;
- związki chemiczne – szczególnie formaldehyd. Może się on uwalniać w postaci bezwonnego gazu. Jest obecny w izolacjach, meblach, dywanach, odzieży, spalinach samochodowych;
- metale – szczególnie mocne działanie alergizujące ma nikiel. Także rtęć, beryl i chrom odpowiadają za pojawianie się alergii skórnych;
- rośliny – szczególnie silne działanie alergizujące ma bluszcz trujący, dąb i sumak. Wystarczy niewielki kontakt z tymi roślinami, aby u osób podatnych na alergię pojawiła się wysypka alergiczna;
- lekarstwa – za pojawianie się wysypki na skórze mogą odpowiadać antybiotyki czy nawet aspiryna. Należy pamiętać, że wyprysk skórny może się pojawić nawet po kilku dniach od odstawienia danego lekarstwa.