Trwa ładowanie...

Atakuje na koloniach. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

Avatar placeholder
21.07.2023 14:48
Atakuje na koloniach. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega
Atakuje na koloniach. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega (East News)

Wakacje - czas odpoczynku, beztroski i podróży. Czasem jednak pobyt dziecka na kolonii czy obozie może wiązać się z przykrymi niespodziankami. "W dużych grupach rówieśników może pojawić się wszawica. Jest to kłopotliwa choroba, do której dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną" - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

spis treści

1. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

"Na obozach, koloniach, w dużych grupach rówieśników może pojawić się wszawica. Jest to kłopotliwa choroba, do której dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną. Dlatego przed wyjazdem uczul dzieci, aby dbały o higienę i nie wymieniały się rzeczami osobistymi np.: grzebieniem, spinkami, ręcznikiem, czapką" - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny w poście opublikowanym na Facebooku.

Wszy nie są reliktem przeszłości, a wszawica to bardzo popularny, niezależny od poziomu higieny problem. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Choroba coraz częściej dotyka dzieci przebywające w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach, na koloniach, na obozach.

- Problem ten dotyczy dzieci ze wszystkich środowisk. Na szczęście wszawicę da się skutecznie wyleczyć. Najważniejsze, żeby ją zauważyć i rozpocząć kurację - mówi dr Artur Luty, pediatra, w rozmowie z WP abcZdrowie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"
Wszy
Wszy (Pixabay )

- Wszy mogą przenosić różnego rodzaju choroby i obce drobnoustroje, które mogą być dla nas groźne - wyjaśnia pediatra.

2. Wstydliwy problem

Świadomi problemu rodzice starają się uchronić dzieci przed nieprzyjemnymi pasożytami. Na stronie gov.pl możemy przeczytać, co należy robić:

  • związuj długie włosy,

  • używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,

  • codziennie czesz i szczotkuj włosy,

  • myj skórę głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu,

  • wyposaż dzieci w środki higieniczne (np. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów),

  • po powrocie do domu - sprawdź czystości skóry głowy i włosów

- Istotną kwestią jest też mycie rąk. Dzieci myją je rzadziej i mniej dokładnie. To również przyczynia się do szybszego rozprzestrzeniania się wszawicy wśród najmłodszych - podkreśla dr Luty.

Jeżeli okaże się, że mamy do czynienia z pasożytem, szukajmy pomocy w aptece, gdzie dostępne są skuteczne preparaty do walki z wszawicą. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwpasożytniczych (np. szampony, pianki, czy płyny). Przydatny będzie również grzebień z gęstymi ząbkami.

- Musimy pamiętać, że szybkie mycie włosów tutaj nie pomoże. Szampon z substancją aktywną musi pozostać na głowie dziecka przynajmniej na kilka minut. Po umyciu natomiast rozpoczynamy wyczesywanie - tłumaczy w rozmowie z WP Parenting lek. Joanna Matysiak, pediatra i alergolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze