"Bardzo rzadkie nagranie". Lekarz usunął nietypowy przedmiot z żołądka dziecka
Marika Puchalska, autorka lifestyle’owych wpisów w mediach społecznościowych, prywatnie jest żoną chirurga dziecięcego. Dlatego w jej postach często powraca temat bezpieczeństwa dzieci oraz ich zdrowia. W jednym z najnowszych udostępniła nietypowe nagranie z różową spinką w roli głównej.
1. Konieczna była gastroskopia
"Rzadkie nagranie. Usunięcie spinki do włosów z żołądka przy użyciu gastroskopu" - pisze zdawkowo.
W żołądku małego pacjenta znajdowała się różowa, metalowa spinka, w dodatku dość pokaźnych rozmiarów. Na szczęście lekarzowi udało się wyjąć ciało obce za pomocą wspomnianego gastroskopu.
To rodzaj endoskopu stosowanego we wziernikowanu żołądka, które pozwala dostrzec i zdiagnozować zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Za jego sprawą można także pobierać wycinki, a także - co widać na wideo - usuwać przedmioty, które nie powinny znajdować się w przewodzie pokarmowym.
W komentarzach pod postem padło pytanie, czy tego typu ciało obce może dawać jakieś dolegliwości. Z pewnością to pytanie, które po obejrzeniu wideo, nurtuje każdego rodzica.
"Ciało obce w żołądku lub jelitach nie daje żadnych dolegliwości. Tylko w przypadku, gdy zatrzyma się w przełyku, pojawiają się silne dolegliwości bólowe za mostkiem, ślinienie się i odruchy wymiotne" - odpisuje Marika Puchalska, dodając, że informacja ta pochodzi od jej męża, lekarza.
2. Uwaga, niektóre przedmioty mogą zagrażać dzieciom
Spinka nie należy do najmniejszych, ale jej obecność w żołądku dla żadnego rodzica nie powinna być zaskoczeniem. Maluchy bardzo często umieszczają w ustach klocki i inne zabawki bądź ich fragmenty, a także papierki czy guziki. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia dziecka.
Należą do nich monety, które mogą utknąć w przełyku, ostre przedmioty jak agrafki czy igły, grożące perforacją na którymś z odcinków układu pokarmowego czy wreszcie substancje żrące. Mowa o granulkach do udrażniania odpływu czy tzw. bateriach guzikowych, które mogą powadzić do oparzeń chemicznych, a nawet martwicy tkanek.
Niektóre wymagają pilnej interwencji lekarza:
w przypadku ostrych przedmiotów oraz baterii, które zaklinują się w przełyku, gastroskopię należy wykonać jak najszybciej, najlepiej przed upływem sześciu godzin,
w przypadku przedmiotów niewielkich rozmiarów, tępych lub przedmiotów ostrych, których rozmiar przekracza pięć centymetrów, gastroskopię należy wykonać w ciągu 24 godzin,
przedmioty poniżej pięciu centymetrów długości i około dwóch centymetrów średnicy należy wyjąć z przełyku w przeciągu 72 h.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl