Trwa ładowanie...

"Bardzo rzadkie nagranie". Lekarz usunął nietypowy przedmiot z żołądka dziecka

 Karolina Rozmus
27.02.2023 15:37
Konieczne było wykonanie gastroskopii
Konieczne było wykonanie gastroskopii (Getty Images/Instagram)

Marika Puchalska, autorka lifestyle’owych wpisów w mediach społecznościowych, prywatnie jest żoną chirurga dziecięcego. Dlatego w jej postach często powraca temat bezpieczeństwa dzieci oraz ich zdrowia. W jednym z najnowszych udostępniła nietypowe nagranie z różową spinką w roli głównej.

spis treści

1. Konieczna była gastroskopia

"Rzadkie nagranie. Usunięcie spinki do włosów z żołądka przy użyciu gastroskopu" - pisze zdawkowo.

W żołądku małego pacjenta znajdowała się różowa, metalowa spinka, w dodatku dość pokaźnych rozmiarów. Na szczęście lekarzowi udało się wyjąć ciało obce za pomocą wspomnianego gastroskopu.

W żołądku znajdowała się różowa spinka
W żołądku znajdowała się różowa spinka (Instagram)

To rodzaj endoskopu stosowanego we wziernikowanu żołądka, które pozwala dostrzec i zdiagnozować zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Za jego sprawą można także pobierać wycinki, a także - co widać na wideo - usuwać przedmioty, które nie powinny znajdować się w przewodzie pokarmowym.

W komentarzach pod postem padło pytanie, czy tego typu ciało obce może dawać jakieś dolegliwości. Z pewnością to pytanie, które po obejrzeniu wideo, nurtuje każdego rodzica.

"Ciało obce w żołądku lub jelitach nie daje żadnych dolegliwości. Tylko w przypadku, gdy zatrzyma się w przełyku, pojawiają się silne dolegliwości bólowe za mostkiem, ślinienie się i odruchy wymiotne" - odpisuje Marika Puchalska, dodając, że informacja ta pochodzi od jej męża, lekarza.

2. Uwaga, niektóre przedmioty mogą zagrażać dzieciom

Spinka nie należy do najmniejszych, ale jej obecność w żołądku dla żadnego rodzica nie powinna być zaskoczeniem. Maluchy bardzo często umieszczają w ustach klocki i inne zabawki bądź ich fragmenty, a także papierki czy guziki. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia dziecka.

Należą do nich monety, które mogą utknąć w przełyku, ostre przedmioty jak agrafki czy igły, grożące perforacją na którymś z odcinków układu pokarmowego czy wreszcie substancje żrące. Mowa o granulkach do udrażniania odpływu czy tzw. bateriach guzikowych, które mogą powadzić do oparzeń chemicznych, a nawet martwicy tkanek.

Niektóre wymagają pilnej interwencji lekarza:

  • w przypadku ostrych przedmiotów oraz baterii, które zaklinują się w przełyku, gastroskopię należy wykonać jak najszybciej, najlepiej przed upływem sześciu godzin,

  • w przypadku przedmiotów niewielkich rozmiarów, tępych lub przedmiotów ostrych, których rozmiar przekracza pięć centymetrów, gastroskopię należy wykonać w ciągu 24 godzin,

  • przedmioty poniżej pięciu centymetrów długości i około dwóch centymetrów średnicy należy wyjąć z przełyku w przeciągu 72 h.

Nietypowy przedmiot usunięty z żołądka dziecka
Nietypowy przedmiot usunięty z żołądka dziecka (Getty Images / Instagram)

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze