Trwa ładowanie...

"Bardzo rzadkie nagranie". Lekarz usunął nietypowy przedmiot z żołądka dziecka

Marika Puchalska, autorka lifestyle’owych wpisów w mediach społecznościowych, prywatnie jest żoną chirurga dziecięcego. Dlatego w jej postach często powraca temat bezpieczeństwa dzieci oraz ich zdrowia. W jednym z najnowszych udostępniła nietypowe nagranie z różową spinką w roli głównej.

spis treści

1. Konieczna była gastroskopia

"Rzadkie nagranie. Usunięcie spinki do włosów z żołądka przy użyciu gastroskopu" - pisze zdawkowo.

W żołądku małego pacjenta znajdowała się różowa, metalowa spinka, w dodatku dość pokaźnych rozmiarów. Na szczęście lekarzowi udało się wyjąć ciało obce za pomocą wspomnianego gastroskopu.

W żołądku znajdowała się różowa spinka
W żołądku znajdowała się różowa spinka (Instagram)

To rodzaj endoskopu stosowanego we wziernikowanu żołądka, które pozwala dostrzec i zdiagnozować zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Za jego sprawą można także pobierać wycinki, a także - co widać na wideo - usuwać przedmioty, które nie powinny znajdować się w przewodzie pokarmowym.

W komentarzach pod postem padło pytanie, czy tego typu ciało obce może dawać jakieś dolegliwości. Z pewnością to pytanie, które po obejrzeniu wideo, nurtuje każdego rodzica.

"Ciało obce w żołądku lub jelitach nie daje żadnych dolegliwości. Tylko w przypadku, gdy zatrzyma się w przełyku, pojawiają się silne dolegliwości bólowe za mostkiem, ślinienie się i odruchy wymiotne" - odpisuje Marika Puchalska, dodając, że informacja ta pochodzi od jej męża, lekarza.

2. Uwaga, niektóre przedmioty mogą zagrażać dzieciom

Spinka nie należy do najmniejszych, ale jej obecność w żołądku dla żadnego rodzica nie powinna być zaskoczeniem. Maluchy bardzo często umieszczają w ustach klocki i inne zabawki bądź ich fragmenty, a także papierki czy guziki. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia dziecka.

Należą do nich monety, które mogą utknąć w przełyku, ostre przedmioty jak agrafki czy igły, grożące perforacją na którymś z odcinków układu pokarmowego czy wreszcie substancje żrące. Mowa o granulkach do udrażniania odpływu czy tzw. bateriach guzikowych, które mogą powadzić do oparzeń chemicznych, a nawet martwicy tkanek.

Niektóre wymagają pilnej interwencji lekarza:

  • w przypadku ostrych przedmiotów oraz baterii, które zaklinują się w przełyku, gastroskopię należy wykonać jak najszybciej, najlepiej przed upływem sześciu godzin,

  • w przypadku przedmiotów niewielkich rozmiarów, tępych lub przedmiotów ostrych, których rozmiar przekracza pięć centymetrów, gastroskopię należy wykonać w ciągu 24 godzin,

  • przedmioty poniżej pięciu centymetrów długości i około dwóch centymetrów średnicy należy wyjąć z przełyku w przeciągu 72 h.

Nietypowy przedmiot usunięty z żołądka dziecka
Nietypowy przedmiot usunięty z żołądka dziecka (Getty Images / Instagram)

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.