Trwa ładowanie...

Bezsenność – rodzaje

Avatar placeholder
25.04.2019 13:33
Bezsenność – rodzaje
Bezsenność – rodzaje (123rf)

Bezsenność jest chorobą, która coraz częściej uaktywnia się u osób z różnych grup wiekowych. Lekarze określają ją mianem epidemii XXI wieku. Dlaczego zaburzenia snu stały się tak powszechne? Ponieważ ich przyczyną są rozpowszechnione wśród społeczeństwa czynniki, np. długotrwały stres.

Bezsenność dotyka ludzi w różnym przedziale wiekowym
Bezsenność dotyka ludzi w różnym przedziale wiekowym (123RF)

Jak objawiają się zaburzenia snu? Mogą wystąpić problemy z zasypianiem, sen może być zbyt płytki, przez co chory często się wybudza. Innym zaburzeniem może być normalne zasypianie, ale w trakcie nocy chory się budzi i nie może ponownie usnąć. W niektórych przypadkach wszystkie te objawy mogą wystąpić jednocześnie. Przyczyną złego funkcjonowania w trakcie dnia, złego samopoczucia jest właśnie brak snu.

Bardzo często zaburzenia snu są źle diagnozowane i nie są leczone. Według badań w Polsce bezsenność jest wykrywana u jednej trzeciej społeczeństwa. Powyżej 65. roku problem dotyczy 50 proc. społeczeństwa. Najczęściej jednak trudności z zasypianiem wynikają ze schorzeń somatycznych, psychicznych czy stosowania niektórych leków i używek.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przy depresji jednym z głównych objawów są właśnie zaburzenia snu. Chory może cierpieć na bezsenność lub nadmierną senność. Osoba cierpiąca na depresję nie ma kłopotów z zasypianiem, ale jej sen jest płytki i chory szybko się wybudza. Często jest tak, że główna choroba się nie ujawnia, a bezsenność to jedyny problem – wtedy być może pacjent cierpi na depresję maskowaną.

1. Rodzaje bezsenności

Prawidłowa diagnoza wymaga wnikliwej obserwacji ze strony chorego. Lekarz tak powinien prowadzić wywiad w trakcie wizyty, aby rozpoznać objawy choroby. Bezsenność krótkotrwała to zmęczenie, ale występujące sporadycznie, które jest spowodowane bieżącymi wydarzeniami, bezsenność przewlekła to brak snu, który utrzymuje się przez minimum kilkanaście dni.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Typy bezsenności:

• Krótkotrwała, utrzymująca się do 3 tygodni,

• Przygodna, trwająca kilka dni,

• Przewlekła.

W przypadku bezsenności przewlekłej wyróżnia się 2 rodzaje zaburzeń:

bezsenność przewlekłą wtórną, która wynika z innych dolegliwości. Jest wynikiem np. zaburzeń somatycznych, psychicznych;

Musisz to wiedzieć

bezsenność przewlekłą pierwotną, która jest efektem endogennych nieprawidłowości tworzenia snu. Pojawia się najczęściej w wyniku np. sytuacji stresowych. Jeśli czynnik powodujący zaburzenia utrzymuje się przez długi czas, bezsenność przewlekła pierwotna przechodzi we wtórną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze