Trwa ładowanie...

Biegunka objawem ząbkowania

Avatar placeholder
26.03.2021 13:51
Biegunka objawem ząbkowania
Biegunka objawem ząbkowania (123rf)

Ząbkowanie jest to moment, który może być przykry nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Pierwszy ząb może pojawić się na przełomie 6. i 7. miesiąca życia, ale są też dzieci, u których ząb pojawił się znacznie wcześniej, bo już np. w 3. miesiącu życia. Objawy ząbkowania to przede wszystkim zwiększona ilość śliny, rozpulchnione dziąsła, brak apetytu, rozdrażnienie. Jednak jest to kwestia indywidualna i zapowiedź pierwszego zęba może być u każdego dziecka inna. Inne objawy to np. podwyższona temperatura ciała, katar czy biegunka. Wszystkie wymienione symptomy pojawiają się falowo, mogą wystąpić pojedynczo albo wszystkie jednocześnie. Najczęściej po przebiciu się zęba przez dziąsło objawy ustają. W tym trudnym czasie trzeba obserwować dziecko, by nabrać pewności, że te konkretne dolegliwości to zwiastuny nowego zęba, a nie infekcji.

1. Jak przebiega ząbkowanie?

Większa produkcja śliny, wkładanie wszystkiego do buzi to sygnał, że maluchowi zaczynają dokuczać dziąsła, co z kolei oznacza, że wyrzyna się ząb. Dziąsła w tym czasie są obrzmiałe, mocniej zaczerwienione i najczęściej są bardziej wrażliwe, dlatego jedzenie, ssanie smoczka może sprawiać dziecku ból. Oprócz tego maluch jest wtedy w znacznie gorszym nastroju niż zwykle, może być apatyczny rozdrażniony trudny do uspokojenia, ma problemy ze snem i cierpi na brak apetytu. Jednak u niektórych maluchów ząbkowanie przebiega bezobjawowo.

Większa produkcja śliny i złe samopoczucie to oznaki ząbkowania
Większa produkcja śliny i złe samopoczucie to oznaki ząbkowania (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

W momencie pojawienia się pierwszego zęba należy zadbać o jego czystość. W sklepach dostępne są szczoteczki do zębów, które dostosowane są do wieku malucha. Przy zakupie należy sprawdzić, z jakiego tworzywa szczoteczka została wykonana i przede wszystkim, jakie jest włosie. Dla niemowląt i mniejszych dzieci zalecane jest miękkie włosie, które nie będzie raniło dziąseł dziecka. Można też kupić specjalną szczoteczkę zakładaną na palec – jest ona zrobiona z silikonu, a zamiast tradycyjnego włosia ma gumowe lub silikonowe wypustki. Ważny jest również właściwy wybór pasty do zębów. Do 4. roku życia nie powinno się używać pasty z fluorem, dopiero po upływie tego czasu należy taką kupić. Fluor wzmacnia i chroni szkliwo zęba.

Na ząbkowanie nie ma jednego sprawdzonego sposobu, każdy rodzic dopasowuje metodę do indywidualnych potrzeb swojego dziecka, ponieważ ząbkowanie może przebiegać różnie. Bardzo często na ten moment zmienia się jadłospis malucha i podawane są potrawy, które łatwo się przełyka. Należy zwiększyć ilość podawanych płynów, ponieważ w mniejszym stopniu niż pokarmy stałe podrażniają obolałe dziąsła.

Musisz to wiedzieć

Jednym z objawów ząbkowania, którego nie wolno bagatelizować, jest biegunka. Kiedy zwiększa się liczba stolców w ciągu dnia, a ich konsystencja jest wodnista, jest to znak, że dziecko ma rozwolnienie. Nieleczona biegunka może być niebezpieczna dla organizmu, zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt. Należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ przedłużająca się dolegliwość tego typu może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ostra biegunka nie jest objawem ząbkowania. Potrzebna jest wtedy wizyta u specjalisty, ponieważ organizm traci sole mineralne, zagęszcza się krew, co może spowodować niedokrwienie wątroby czy nerek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze