Będą cię omijać z daleka. Kleszcze nienawidzą tego zapachu
Odczuwalne ocieplenie zawsze wiążę się ze zwiększoną ilością i aktywnością kleszczy, które chętnie atakują dorosłych i dzieci. Chroniąc się przed tymi pajęczakami, warto skorzystać z naturalnych sposobów takich jak posadzenie na balkonie czy w ogrodzie konkretnych gatunków roślin i ziół.
1. Rośliny na balkon odstraszające kleszcze
Ruta to roślina, która działa odstraszająco nie tylko na kleszcze, ale także na koty. Jej intensywna woń oraz gorzki smak efektywnie zniechęcają zwierzaki domowe do eksploracji kwiecistych grządek. Co więcej, ruta wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Lawenda, która od lat znana jest ze swojego relaksującego, przyjemnego zapachu, jest uwielbiana przez ludzi, ale unikana przez kleszcze.
- Geranium oraz jego dekoracyjna odmiana pelargonia są roślinami cieszącymi się dużą popularnością, zwłaszcza w balkonowych donicach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mają one właściwości odstraszające nie tylko kleszcze, ale i komary. Po rozgnieceniu liścia geranium, wydziela się bardzo przyjemna cytrusowo-ziołowa woń, lubiana przez wiele osób - ale nie owady.
- Aksamitka, roślina jednoroczna z charakterystycznymi kwiatami, znana jest także pod mniej urokliwą nazwą - "śmierdziuch". Jej intensywny ziołowo-ziemisty aromat sprawia, że kleszcze omijają obsadzone nią rabaty szerokim łukiem. Warto więc zasadzić ją blisko domu, dziecięcej piaskownicy czy innego miejsca zabaw najmłodszych.
2. Zioła odstraszające kleszcze
Nie wszyscy wiedzą, że kleszcze posługują się głównie zmysłem węchu, zwłaszcza "atakując" swoje ofiary. Z łatwością wyczuwają ludzki pot, ale i specyficzne zapachy wydzielane przez zwierzęta. Kleszcze błyskawicznie odczuwają też zmiany temperatury, nawet te nieznaczne, wynikające z delikatnego zacienienia sylwetką zbliżającego się człowieka.
Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z tak przebiegłymi owadami, warto skorzystać z dodatkowych metod odstraszających kleszcze od nas i naszych dzieci.
- Rozmaryn, którego walory smakowe są powszechnie znane i cenione, ma również cenne właściwości antybakteryjne. Dodatkowo, jego silny aromat może znacząco wpłynąć na ilość kleszczy w okolicach doniczek czy grządek z tym ziołem.
Mięta, znana z odświeżającego smaku i aromatu, posiada liczne właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. To właśnie dzięki zawartym w jej liściom olejkom eterycznym, mięta uchodzi za roślinę skutecznie odstraszającą kleszcze.
Napar z bylicy piołun nie tylko wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego czy przyspiesza metabolizm, ale także zabezpiecza przed kleszczami dzięki cierpkiej woni. Bylica piołun jest też rośliną niewymagającą w uprawie.
- Czosnek od lat nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, skutecznie zwalcza objawy infekcji i łagodzi stany zapalne. Do jego zalet można jednak dołączyć także wyjątkowo nieprzyjemny dla kleszczy zapach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl