Trwa ładowanie...

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Avatar placeholder
31.03.2021 17:12
Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?
Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku? (123rf)

Ząbkowanie nierzadko łączy się z bólem, rozdrażnieniem, nadmiernym ślinieniem i trudnościami w zasypianiu. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych objawów ząbkowania? Jak poradzić sobie z przykrymi objawami wyrzynania się zębów?

spis treści

1. Pierwsze zęby niemowlaka

Moment, w którym pojawiają się pierwsze zęby, nie jest taki sam dla wszystkich dzieci. Zazwyczaj jednak pierwszy ząbek wyrzyna się w okolicach 5. miesiąca życia. Może się jednak zdarzyć, że pierwszy ząbek pojawi się dopiero na pierwsze urodziny. Przyczyna leży w uwarunkowaniach genetycznych.

Każde dziecko inaczej przeżywa wyżynania się zębów
Każde dziecko inaczej przeżywa wyżynania się zębów (123RF)

Pierwsze pojawiają się dolne jedynki, następnie dolne siekacze (w okolicach 5.–11. miesiąca życia). Kły wyrzynają się nie wcześniej niż przed ukończeniem roku, a tylne zęby trzonowe dopiero w okolicach drugich urodzin. Chcąc przygotować się na etap ząbkowania, dobrze jest dowiedzieć się, co może pomóc na dolegliwości związane z tym etapem życia.

2. Gryzaki

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na bolesne ząbkowanie jest podanie maluchowi gryzaka. Należy dobrać go do wieku dziecka, zwrócić uwagę na jego elastyczność i jakość wykonania. Dziecko nie powinno móc oderwać jakiejkolwiek części gryzaka. Sprawdzają się również gryzaki napełnione wodą lub żelem. Można włożyć je na kilka minut do lodówki i schłodzone podać dziecku.

3. Masaż dziąseł

Jeżeli maluch jest bardzo rozdrażniony i nie jest zainteresowany gryzakiem, a do tego płacze i marudzi, możemy wykonać masaż dziąseł. W tym celu można zastosować silikonową nakładkę na palec, która dodatkowo posiada wypustki. Taki masaż ukoi ból i przyniesie choć chwilową ulgę. Nie róbmy jednak niczego na siłę. Jeżeli dziecko zaciska buzię i coraz bardziej płacze, wygina się i krzyczy, nie wykonujmy masażu. W tym przypadku możemy wykonać delikatny masaż policzków. Rozluźniając mięśnie twarzy, dziecko może poczuć również ulgę w bólu.

4. Herbatki

Ukojenie w bolesnym ząbkowaniu mogą również przynieść herbatki z rumianku lub melisy. Herbatki nie powinny zawierać cukru. Powinny być specjalną mieszanką przygotowaną dla niemowląt. Mają działanie uspokajające i łagodzą stany zapalne jamy ustnej.

5. Co na obfite ślinienie?

Obfite ślinienie podczas ząbkowania może doprowadzić do podrażnienia wokół ust, na policzkach i na brodzie. Warto zatem wysuszać mokrą buzię i stosować kremy pielęgnacyjne przeznaczone dla niemowląt.

Musisz to wiedzieć

6. Kiedy do lekarza?

Kiedy dziecko jest bardzo rozdrażnione, trudno je uspokoić, bardzo źle sypia, a objawom ząbkowania towarzyszy dodatkowo wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić, jeżeli ząbkowaniu towarzyszą biegunka i wymioty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze