Trwa ładowanie...

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Avatar placeholder
31.03.2021 17:12
Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?
Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku? (123rf)

Ząbkowanie nierzadko łączy się z bólem, rozdrażnieniem, nadmiernym ślinieniem i trudnościami w zasypianiu. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych objawów ząbkowania? Jak poradzić sobie z przykrymi objawami wyrzynania się zębów?

spis treści

1. Pierwsze zęby niemowlaka

Moment, w którym pojawiają się pierwsze zęby, nie jest taki sam dla wszystkich dzieci. Zazwyczaj jednak pierwszy ząbek wyrzyna się w okolicach 5. miesiąca życia. Może się jednak zdarzyć, że pierwszy ząbek pojawi się dopiero na pierwsze urodziny. Przyczyna leży w uwarunkowaniach genetycznych.

Każde dziecko inaczej przeżywa wyżynania się zębów
Każde dziecko inaczej przeżywa wyżynania się zębów (123RF)
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Pierwsze pojawiają się dolne jedynki, następnie dolne siekacze (w okolicach 5.–11. miesiąca życia). Kły wyrzynają się nie wcześniej niż przed ukończeniem roku, a tylne zęby trzonowe dopiero w okolicach drugich urodzin. Chcąc przygotować się na etap ząbkowania, dobrze jest dowiedzieć się, co może pomóc na dolegliwości związane z tym etapem życia.

2. Gryzaki

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na bolesne ząbkowanie jest podanie maluchowi gryzaka. Należy dobrać go do wieku dziecka, zwrócić uwagę na jego elastyczność i jakość wykonania. Dziecko nie powinno móc oderwać jakiejkolwiek części gryzaka. Sprawdzają się również gryzaki napełnione wodą lub żelem. Można włożyć je na kilka minut do lodówki i schłodzone podać dziecku.

3. Masaż dziąseł

Jeżeli maluch jest bardzo rozdrażniony i nie jest zainteresowany gryzakiem, a do tego płacze i marudzi, możemy wykonać masaż dziąseł. W tym celu można zastosować silikonową nakładkę na palec, która dodatkowo posiada wypustki. Taki masaż ukoi ból i przyniesie choć chwilową ulgę. Nie róbmy jednak niczego na siłę. Jeżeli dziecko zaciska buzię i coraz bardziej płacze, wygina się i krzyczy, nie wykonujmy masażu. W tym przypadku możemy wykonać delikatny masaż policzków. Rozluźniając mięśnie twarzy, dziecko może poczuć również ulgę w bólu.

4. Herbatki

Ukojenie w bolesnym ząbkowaniu mogą również przynieść herbatki z rumianku lub melisy. Herbatki nie powinny zawierać cukru. Powinny być specjalną mieszanką przygotowaną dla niemowląt. Mają działanie uspokajające i łagodzą stany zapalne jamy ustnej.

5. Co na obfite ślinienie?

Obfite ślinienie podczas ząbkowania może doprowadzić do podrażnienia wokół ust, na policzkach i na brodzie. Warto zatem wysuszać mokrą buzię i stosować kremy pielęgnacyjne przeznaczone dla niemowląt.

Musisz to wiedzieć

6. Kiedy do lekarza?

Kiedy dziecko jest bardzo rozdrażnione, trudno je uspokoić, bardzo źle sypia, a objawom ząbkowania towarzyszy dodatkowo wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić, jeżeli ząbkowaniu towarzyszą biegunka i wymioty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.