Trwa ładowanie...

Choroby, które widać na zdjęciu. Wykryją je zwłaszcza starsze aparaty

Avatar placeholder
29.02.2024 19:06
Zwróć uwagę na oczy dziecka na zdjęciach
Zwróć uwagę na oczy dziecka na zdjęciach (Instagram )

Większość rodziców stara się wykonać mnóstwo zdjęć dorastającej pociechy. Czasem rezultat może popsuć lampa błyskowa, która powoduje, że oczy na fotografii wydają się czerwone. Okazuje się jednak, że ten efekt wiele może powiedzieć o stanie zdrowia.

spis treści

1. Efekt czerwonych lub białych oczu

Najnowsze odkrycie naukowców sprawi, że na czerwone oczy na zdjęciach spojrzymy z zupełnie innej perspektywy. Mogą okazać się wstępnym narzędziem diagnostycznym.

Eksperci z Amerykańskiej Akademii Okulistyki zauważają, że starsze aparaty fotograficzne mogą stanowić "poręczny przyrząd do kontroli zdrowia". Choć czerwone oczy na zdjęciach nie wyglądają dobrze, wiele ujawniają o stanie wzroku.

Zobacz film: "Na kilka dni straciła wzrok. Wszystko przez farbę do włosów"

Jeśli efekt pojawia się tylko w jednym oku, jest to sygnał, by skonsultować się z lekarzem. W ten sposób może objawiać się niebezpieczny nowotwór. Biała plama w oku dziecka sugeruje siatkówczaka.

Za pomocą zdjęć można wykryć też wiele innych schorzeń. Białe refleksy mogą wskazywać na zaćmę, odwarstwienie siatkówki lub infekcję. Żółty efekt może wynikać z choroby Coatsa, czyli wrodzonego i postępującego uszkodzenia siatkówki.

2. Skąd to się bierze?

Wzrok człowieka automatycznie adaptuje się do aktualnych warunków oświetleniowych. Gdy znajdujemy się w jasnym otoczeniu, źrenice naszych oczu zwężają się, a w ciemności rozszerzają.

Światło, które przechodzi przez źrenicę, głównie pochłaniane jest przez ukrwioną część wnętrza oka. Pewna część tego światła jest jednak odbijana, zwłaszcza ta o długości fali odpowiadającej barwie czerwonej.

To zjawisko często sprawia, że na zdjęciach wykonanych aparatem oczy wydają się czerwone. Jest to spowodowane ukrwieniem siatkówki oka. W rzeczywistości źrenica oka zawsze wydaje się czarna.

Dzięki zaawansowanej technologii efekt czerwonych oczu jest rzadkością. Jeśli jednak się pojawia, zawsze powinien być symetryczny. Jeśli pojawia się na zdjęciu, oznacza to, że siatkówki są zdrowie i nie zostały zablokowane.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze