Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać choroby oczu?

Jak rozpoznać choroby oczu?
Jak rozpoznać choroby oczu? (123rf)

Zaburzenia jakości wzroku, zmęczone oczy i zapalenie spojówki mogą sygnalizować problemy ze wzrokiem. Wady wzroku i choroby oczu można ustalić w czasie badania okulistycznego, dlatego należy poddawać mu się systematycznie. W leczeniu krótkowzroczności i dalekowzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

spis treści

1. Objawy chorób oczu

Oczy są ważnym narządem, a ich nieprawidłowe funkcjonowanie komplikuje życie człowieka. Jakie dolegliwości oczu powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u okulisty, który przeprowadzi badanie wzroku? Większość chorób oczu albo wad wzroku można zdiagnozować na podstawie badania okulistycznego, po którym można rozpocząć leczenie hamujące ich postęp.

Choroby oczu można rozpoznać po jej symptomach
Choroby oczu można rozpoznać po jej symptomach (123RF)

Najważniejsze symptomy chorób oczu to:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• częste mruganie,

• mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji,

• bóle głowy,

zaczerwienienie oczu,

zmęczone oczy – wówczas obserwuje się przesuszone oczy, poza tym chory ma wrażenie kłucia w oku i obecności w nim ciała obcego; niepokojące jest również uczucie pieczenia w oku,

zaburzenia jakości wzroku,

zniekształcenie widzianego obrazu, ` • zmiany zapalne i rozrostowe w obrębie gałki ocznej i powiek – zakażenia te mogą powodować trwałe zmiany, które prowadzą do pogorszenia jakości widzenia, a nawet utraty wzroku.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Powracający stan zapalny spojówek, w przebiegu którego obserwuje się łzawienie, światłowstręt i wrażenie pieczenia pod powiekami, może mieć podłoże alergiczne, bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Leczenie zapalenia spojówek jest uzależnione od przyczyny, dlatego nie należy podejmować samoleczenia tej choroby, a skorzystać z konsultacji okulistycznej. Dla rozwoju niektórych chorób oczu znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Jeżeli nasi bliscy krewni cierpieli z powodu jaskry (spowodowanej wzrostem ciśnienia śródgałkowego) albo zaćmy (zmętnienia soczewki), jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób prowadzących do utraty wzroku. Oznacza to, że co roku musimy poddawać się badaniom okulistycznym. Profilaktyka jest istotna ze względu na to, że jaskra rozwija się bezobjawowo, co przy braku systematycznych badań skutkuje znacznym i nieodwracalnym ubytkiem pola widzenia. Coroczne badania wzroku muszą wykonywać osoby, które ukończyły 40. rok życia.

2. Jak wybrać okulary korekcyjne?

W celu wyboru okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych należy skorzystać z pomocy okulisty, ponieważ nieprawidłowo dopasowane szkła i soczewki są przyczyną dolegliwości bólowych głowy, zaburzeń widzenia i pogarszania się jakości wzroku.

Aby dopasować okulary korekcyjne, okulista ocenia ostrość wzroku i stan oczu. Niezbędne jest ustalenie rozstawu źrenic pacjenta i krzywizny gałki ocznej. Zazwyczaj soczewki korekcyjne dopasowuje się wedle następującej zasady – powinny być trochę słabsze niż wskazuje na to wynik pomiarów (takie rozwiązanie zmusza narząd wzroku do pracy) i dobiera się je indywidualnie dla każdego oka.

Musisz to wiedzieć

Zazwyczaj soczewki korekcyjne dopasowuje się u okulisty w czasie jednej wizyty, jednak w przypadku dzieci niezbędne są dwie konsultacje, ponieważ ich oczy mają zdolność akomodacji, która może maskować wady wzroku. W czasie pierwszej wizyty stosuje się krople zawierające atropinę na porażenie akomodacji, a na drugim spotkaniu ponownie wykonuje się badanie wzroku i dopiero wówczas dobiera odpowiednie soczewki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze