Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Choroby śledziony

Avatar placeholder
19.12.2013 13:54
Choroby śledziony
Choroby śledziony

Połączenie śledzionowo-mosznowe to rzadkie zjawisko, które polega na połączeniu śledziony i moszny. Od czasu opisania w 1883 roku tej nieprawidłowości zanotowano około 150 przypadków połączenia śledziony z moszną. Zaburzenie to ma dwie formy. Jedna z nich jest ciągła, co oznacza, że śledziona jest połączona z moszną za pomocą przewodu, natomiast w drugim rodzaju tkanka śledziony jest połączona z moszną, ale nie występuje połączenie z ortotropową śledzioną. Obydwie formy występują z podobną częstotliwością i diagnozowane są zwykle u chłopców i mężczyzn poniżej 20. roku życia.

1. Objawy i diagnostyka chorób śledziony

Konkretna przyczyna tej anatomicznej nieprawidłowości nie jest znana. Do objawów połączenia śledzionowo-mosznowego należą:

Ponadto do symptomów zalicza się bolesny obrzęk moszny, uraz śledziony i zatwardzenie.
Diagnozy dokonuje się zwykle podczas operacji lub autopsji. Rozpoznanie przedoperacyjne jest rzadkie ze względu na małą częstotliwość występowania tego zaburzenia anatomicznego.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Inną nieprawidłowością anatomiczną jest wystąpienie jednej lub więcej dodatkowych śledzion. Zwykle śledziona dodatkowa nie daje żadnych objawów, a samo zjawisko jest bardzo częste. Jednym z miejsc, w których może pojawić się dodatkowa śledziona, jest moszna.

Choroby śledziony są liczne, a częstość ich występowania zróżnicowana. Jeśli pojawią się nietypowe objawy i dolegliwości, warto odwiedzić lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.