Choroby śledziony
Połączenie śledzionowo-mosznowe to rzadkie zjawisko, które polega na połączeniu śledziony i moszny. Od czasu opisania w 1883 roku tej nieprawidłowości zanotowano około 150 przypadków połączenia śledziony z moszną. Zaburzenie to ma dwie formy. Jedna z nich jest ciągła, co oznacza, że śledziona jest połączona z moszną za pomocą przewodu, natomiast w drugim rodzaju tkanka śledziony jest połączona z moszną, ale nie występuje połączenie z ortotropową śledzioną. Obydwie formy występują z podobną częstotliwością i diagnozowane są zwykle u chłopców i mężczyzn poniżej 20. roku życia.
1. Objawy i diagnostyka chorób śledziony
Konkretna przyczyna tej anatomicznej nieprawidłowości nie jest znana. Do objawów połączenia śledzionowo-mosznowego należą:
- obrzęk lewej strony moszny,
- przepuklina pachwinowa (po lewej stronie),
- wnętrostwo jąder.
Ponadto do symptomów zalicza się bolesny obrzęk moszny, uraz śledziony i zatwardzenie.
Diagnozy dokonuje się zwykle podczas operacji lub autopsji. Rozpoznanie przedoperacyjne jest rzadkie ze względu na małą częstotliwość występowania tego zaburzenia anatomicznego.
Inną nieprawidłowością anatomiczną jest wystąpienie jednej lub więcej dodatkowych śledzion. Zwykle śledziona dodatkowa nie daje żadnych objawów, a samo zjawisko jest bardzo częste. Jednym z miejsc, w których może pojawić się dodatkowa śledziona, jest moszna.
Choroby śledziony są liczne, a częstość ich występowania zróżnicowana. Jeśli pojawią się nietypowe objawy i dolegliwości, warto odwiedzić lekarza.