Trwa ładowanie...

Cieszyła się, że schudła. Cierpiała na raka trzustki

Avatar placeholder
15.02.2019 15:38
Kobieta szybko schudła. To był rak trzustki
Kobieta szybko schudła. To był rak trzustki (facebook.com)

Wiele osób stale narzeka na swoją wagę. Liz Oakley szybko schudła o dwa rozmiary, co dawało jej powód do zadowolenia. Przyczyną nie była jednak zmiana diety. Kobieta cierpiała na raka trzustki.

1. Rak trzustki przyczyną chudnięcia

65-letnia Szkotka, Liz Oakley z East Kilbride, była z siebie bardzo zadowolona, gdy w krótkim czasie schudła o dwa rozmiary. Ponieważ ograniczyła spożywanie tłuszczów, była przekonana, że to właśnie przyczyna utraty wagi.

Kobieta dużo schudła z powodu raka trzustki
Kobieta dużo schudła z powodu raka trzustki (facebook.com)

Przyczyna była jednak inna. Kobieta cierpiała na nowotwór trzustki. Liz trafiła do szpitala w ostatnim momencie, który dawał szanse na podjęcie skutecznego leczenia.

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

Kobieta przez długi czas nie miała żadnych niepokojących objawów. Do wizyty u lekarza skłoniły ją odczuwane mdłości, ciemne zabarwienie moczu oraz zżółknięcie skóry.

Niezbędne było usunięcie trzustki, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i przewodu żółciowego. Przez pół roku stosowała chemioterapię. Lekarze wciąż są ostrożni w rokowaniu. Stale istnieje ryzyko, że choroba zaatakuje ponownie.

Przy wsparciu swoich dzieci, Liz Oakley już po raz trzeci w życiu wygrała z rakiem
Przy wsparciu swoich dzieci, Liz Oakley już po raz trzeci w życiu wygrała z rakiem

2. Rak trzustki w 95 proc. przypadków powoduje zgon pacjenta

Kobieta w przeszłości już dwukrotnie musiała mierzyć się z chorobami nowotworowymi. W 2007 i 2012 roku walczyła z rakiem piersi. Za pierwszym razem przeszła radioterapię. Po wznowie choroby konieczna była mastektomia.

Trójka dorosłych dzieci Liz i tym razem bardzo kibicowała mamie w tej walce. Wszyscy są niezmiernie wdzięczni lekarzom z King's College Hospital w Londynie za ocalenie jej życia.

Rak trzustki zabija 95 proc. osób, u których jest rozpoznawany. Powody zwiększonego ryzyka zachorowania to m.in. wiek, genetyczne predyspozycje, palenie tytoniu, cukrzyca.

Rak trzustki zdarza się jednak również u ludzi młodych i pod innymi względami zdrowych. Jest to choroba bardzo podstępna, gdyż długo nie daje żadnych objawów.

Często symptomy raka trzustki pojawiają się dopiero wtedy, gdy doszło już do przerzutów. Wówczas nie ma szans na wdrożenie skutecznego leczenia. Pozostaje wyłącznie opieka paliatywna, polegająca na uśmierzaniu bólu i poprawie jakości życia pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze