Trwa ładowanie...

Co może oznaczać ból podbrzusza u kobiety?

Co może oznaczać ból podbrzusza u kobiety?
Co może oznaczać ból podbrzusza u kobiety? (123rf)

Ból podbrzusza u kobiety to objaw nie tylko menstruacji czy schorzeń ze strony układu płciowego (na przykład zapalenia jajników). Przewlekły ból po prawej stronie brzucha może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Aby poznać przyczynę bólu podbrzusza, należy ustalić jego natężenie i towarzyszące mu dolegliwości.

spis treści

1. Diagnostyka przyczyny bólu podbrzusza

Aby lekarz mógł postawić diagnozę o chorobie, której objawem jest ból brzucha, kobieta musi udzielić mu wielu informacji. Znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja dolegliwości. Ból podbrzusza u kobiety może oznaczać m.in. choroby ze strony układu płciowego. Jednak, aby potwierdzić to przypuszczenie, należy ustalić pozostałe okoliczności tej przypadłości. Miejsce bólu pozwala dookreślić, które narządy wewnętrzne odpowiadają za jego pojawienie się.

Ból podbrzusza jest częstym problemem wśród kobiet
Ból podbrzusza jest częstym problemem wśród kobiet (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Ponadto istotny jest poziom natężenia bólu – może to być przewlekły ból w podbrzuszu, ostry ból albo tępy ból w dolnej części brzucha. Dla postawienia diagnozy mają znaczenie również inne jego cechy. Jeśli jest opasający, może sygnalizować zapalenie trzustki, jeśli promieniuje w kierunku prawej łopatki, może oznaczać kamicę żółciową, a gdy rzutuje do pachwiny, to znak, że kobieta prawdopodobnie cierpi na kolkę nerkową.

Objawy towarzyszące bólowi podbrzusza to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli wymioty, biegunka lub zaparcia. Kolor i postać stolca mogą ulec zmianie. W czasie bólu podbrzusza można zaobserwować żółtaczkę i wzdęty brzuch. W zależności od współwystępowania z bólem podbrzusza jednego lub kilku z tych symptomów wskazuje się chorobę, która go wywołała.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

2. Ból podbrzusza a choroby

Ból w podbrzuszu u kobiety może pojawić się w czasie miesiączki. Wówczas jest on silny i uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie. Aby złagodzić ból menstruacyjny, warto sięgnąć po lek przeciwbólowy albo rozkurczowy. Można również wypróbować domowy sposób na ból w podbrzuszu, czyli ciepły kompres na okolice brzucha.

Musisz to wiedzieć

Przyczyną przewlekłego bólu w podbrzuszu ulokowanego po prawej stronie jest nie tylko schorzenie układu pokarmowego, czyli zapalenie wyrostka robaczkowego. W przypadku kobiet taki ból może oznaczać zapalenie jajników lub zapalenie miednicy. Oprócz tych schorzeń ze strony układu płciowego ból po prawej stronie podbrzusza może sygnalizować, że kobieta cierpi na zapalenie uchyłków jelit. Warto nadmienić, że symptomem zapalenia wyrostka jest silny ból brzucha, który pojawia się po naciśnięciu jego prawej strony. Ponadto kobieta może odczuwać jadłowstręt i skarżyć się na wymioty. Wówczas obserwuje się u niej podwyższoną temperaturę ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.