Trwa ładowanie...

Czerwone oko – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
14.05.2019 13:18
Czerwone oko – przyczyny, leczenie
Czerwone oko – przyczyny, leczenie (123rf)

Zaczerwienienie oka może pojawić się u każdego. Jest ono objawem różnych dolegliwości okulistycznych. Może wystąpić w przypadku przemęczenia i niewyspania, a także groźniejszych chorób oczu. Nawet złe rodzaje soczewek, jakie nosimy, mogą wpływać na pojawianie się zaczerwienienia oczu.

spis treści

1. Dlaczego pojawia się czerwone oko?

Zaczerwienienie oka może być jedynym objawem. Może też wystąpić z innymi symptomami takimi jak: ból oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet światłowstręt. Udając się do okulisty, warto wymienić wszystkie objawy, jakie wystąpiły razem z czerwonym okiem, gdyż dzięki temu będzie on w stanie postawić odpowiednią diagnozę.

Zaczerwienienie oka często występuje samo, bez dodatkowych objawów
Zaczerwienienie oka często występuje samo, bez dodatkowych objawów (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Czerwone oko może przybierać różne postaci:

• w przypadku zapalenia spojówek pojawia się przekrwienie spojówkowe. Następuje rozszerzenie naczyń i widać ich przebieg. Przy poruszaniu spojówką ulega przesunięciu. W wyniku ucisku następuje blednięcie. Tak można zdiagnozować przekrwienie spojówkowe;

zapalenie rogówki charakteryzuje się przekrwieniem głębokim, zwanym też przekrwieniem rzęskowym. Ma jednolite zabarwienie i jest głęboko położone. Nie przesuwa się po poruszaniu spojówką;

wylewy podspojówkowe. Mogą one wystąpić u chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi. Mogą się pojawić w wyniku zażywania leków obniżających krzepliwość.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

2. Czerwone oko i zapalenie spojówek

Kiedy pojawia się uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt i na dodatek czerwone oko, może to świadczyć właśnie o zapaleniu spojówek. Może się ono też pojawić u osób stosujących różne rodzaje soczewek. Leczenie zapalenia spojówek jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy zadbać o odpowiedni poziom higieny, a schorzenie ustąpi samo. Jeśli dodatkowo pojawi się ropa, świadczy to o zakażeniu bakteryjnym. Należy wtedy udać się do lekarza.

3. Czerwone oko i alergie

Czerwone oko występuje także w wyniku alergii. Kiedy symptomy są podobne do objawów zapalenia spojówek, lecz najbardziej intensywne jest pieczenie i swędzenie połączone z obfitym łzawieniem, świadczy to o reakcji alergicznej. Warto wiedzieć, że w przypadku alergii nigdy nie występuje ból ani nie pogarsza się ostrość widzenia.
Jeśli czerwone oko pojawiło się nagle i towarzyszącymi objawami są: ból, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, świadczy to o poważnej chorobie. Prawdopodobnie doszło do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić nawet do ślepoty, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.

4. Czerwone oko i zapalenie błony naczyniowej

Jeśli wraz z czerwonym okiem pojawi się ból, zaburzenia widzenia, ale nie wystąpią wymioty i nudności, może to świadczyć o zapaleniu błony naczyniowej. Najczęściej taka reakcja występuje u osób, które leczą się reumatologicznie. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

5. Czerwone oko i zmęczenie

Zmęczenie jest najczęstszym powodem pojawiania się schorzenia. Kiedy oczy pracują w niekomfortowych warunkach takich jak:

sztuczne oświetlenie,

• zadymione pomieszczenia,

• klimatyzowane pomieszczenia,

• przy monitorze komputera,

Musisz to wiedzieć

może to doprowadzić do tego, że mrugamy rzadziej. Przez to oko staje się suche i podrażnione. Dlatego należy pamiętać o częstych przerwach. Nie muszą być one długie. Najczęściej wystarczy tylko wyjść na zewnątrz, popatrzeć za okno, zamknąć oczy. To powinno przynieść ulgę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze