Trwa ładowanie...

O czym świadczy ból oka?

Avatar placeholder
03.06.2017 23:28
O czym świadczy ból oka?
O czym świadczy ból oka?

Tego rodzaju ból powoduje duży dyskomfort w naszym życiu. Oczy są jednym z ważniejszych narządów zmysłu, które mimo że są skomplikowane, odpowiadają za odbieranie wrażeń wzrokowych w różnych warunkach. Ból oka miewa różne przyczyny. Związane jest to nie tylko z narządem wzroku, lecz również z sąsiadującymi strukturami, np. zatokami. Ból oka pojawia się również bardzo często u osób noszących soczewki kontaktowe.

spis treści

1. Przyczyny powstającego bólu oka

Ból oka często wiąże się z chorobami, takimi jak:

  • jaskra – w tym wypadku ból oka pojawia się nagle i bardzo szybko przechodzi do kości twarzy, a nawet na tył głowy. Innymi objawami są problemy z ostrością widzenia, nudności, zwolnienie akcji serca, zawroty głowy;
  • zapalenie zatok – tu ból pojawia się za lub nad okiem, innym objawem jest na pewno ból po jednej stronie głowy, gorączka i katar;
  • nieżyt górnych dróg oddechowych;
  • infekcja wirusowa, która wywołuje np.: grypę;
  • jęczmień.

Do chorób wywołanych przez wirus Coxsackie możemy zaliczyć również krwotoczne zapalenie spojówek. Jednakże najczęstszy ból pojawia się przy noszeniu soczewek kontaktowych, których dawno nie zmienialiśmy. Wpływa na niego też niedawna operacja, podrażnienie oka wywołane alergią czy mechaniczny uraz. W przypadku alergii dochodzi do zapalenia spojówek. Ból jest raczej niewielki, ale towarzyszy mu na pewno pieczenie, zła regulacja światła, łzawienie i zaczerwienienie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Oczy są jednym z ważniejszych narządów zmysłu
Oczy są jednym z ważniejszych narządów zmysłu

Kolejną przyczyną bywa zapalenie nerwu wzrokowego. Cechą charakterystyczną jest to, że występuje ono w różnych miejscach oka. Dochodzi wtedy do zlewania się widzianych kolorów i utraty ostrości widzenia. W tym przypadku badanie okulistyczne często nie jest wystarczające i lekarz zleca wizytę u neurologa.

2. Jakie są objawy bólu oka i jak go leczyć?

Ból oka sugeruje nam jego pochodzenie, czyli np. promieniowanie, i przyczynę, np. w zapaleniu tęczówki lub jaskrze ból oka najczęściej promieniuje w okolicy czołowej, powierzchniowe bóle często wskazują na choroby rogówek, twardówek i spojówek, ból w powiece bądź kącie wewnętrznym oka mówi najczęściej o zakażeniu ropnym powieki bądź woreczka łzowego, ból pod lub nad oczodołem objawia się nerwobólem w nerwach trójdzielnych bądź innych nerwach w tej okolicy, często również stanem zapalnym zatok szczękowych bądź czołowych.

To też warto wiedzieć

Najczęściej bólowi oka towarzyszą choroby takie jak: suche oko, zapalenie spojówek, atak jaskry, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie błony naczyniowej. Zapalenie spojówki często ma podłoże alergiczne i stosuje się przy nim jedynie krople. Suche oko objawia się małą ilością łez bądź ich nieprawidłowym składem (mało składników, które zatrzymują je na powierzchni oka, za to dużo wody). Wtedy niezbędne są krople, tzw. „sztuczne łzy”, które nawilżą oko.

W przypadku zapalenia błony naczyniowej duży udział w tym ma zapalenie jamy ustnej i migdałków. Wtedy niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Wzrost ciśnienia w gałce ocznej to przyczyna jaskry. Tu leczenie polega na podaniu leków obniżających ciśnienie krwi. Przy zapaleniu nerwu wzrokowego przepisywane są leki sterydowe.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Gdy w naszym oku znajduje się ciało obce, zaleca się dokładne obejrzenie spojówki, delikatne przemycie letnią, przegotowaną bądź destylowaną wodą. Gdy po usunięciu ciała obcego czujemy światłowstręt i odczuwamy ból przy mruganiu i patrzeniu, zaleca się użycie suchego opatrunku. Gdy stłuczemy gałkę oczną, będziemy mieć krwiaka śród- lub około gałkowego – warto zastosować wtedy chłodny okład wysuszający. W przypadku jęczmienia używa się okładów rozgrzewających. Są to najlepsze i najbardziej skuteczne domowe metody.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze