Trwa ładowanie...

Sztuczne łzy – jak je stosować?

 Agnieszka Gotówka
30.05.2017 20:07
Sztuczne łzy – jak je stosować?
Sztuczne łzy – jak je stosować?

Gdy dokuczają ci zmęczone oczy lub gdy cierpisz na zespół suchego oka, dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest zastosowanie kropli do oczu, tzw. sztucznych łez. Gdy wzrok jest nadwyrężany (np. w efekcie długiej pracy przed komputerem), zmęczone oczy swędzą i pieką.

Jest to uczucie niekomfortowe, dlatego najczęściej szukamy sposobu, by je całkowicie wyeliminować. W aptece często w takiej sytuacji poleca się preparaty zwane sztucznymi łzami.

Łzy składają się z lipidów, wody i mucyny. Każda z tych substancji ma przypisane konkretne zadanie. Rolą łez jest nawilżenie oka, a także jego ochrona przed bakteriami i wirusami. Dzięki łzom oczyszczana jest ponadto spojówka i rogówka. Te same zadania przypisuje się sztucznym łzom, które kupić można bez recepty.

Zmęczone oczy to częsta przypadłość osób, które długo pracują przed komputerem
Zmęczone oczy to częsta przypadłość osób, które długo pracują przed komputerem
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Preparaty te najczęściej zawierają w składzie metylocelulozę lub kwas hialuronowy. Stosować je można bez ograniczeń, choć zdarzają się przypadki uczulenia na sztuczne łzy (za alergię odpowiadają najczęściej zawarte w preparatach substancje konserwujące). Reakcja uczuleniowa będzie pewna, gdy pojawią się objawy tj.: światłowstręt, ból oczu, łzawienie, obrzęk powiek.

1. Sztuczne łzy a praca przed komputerem

Zmęczone oczy to częsta przypadłość osób, które długo pracują przed komputerem. Dlatego powinny one odpowiednio o nie dbać. Konieczne jest robienie przerw, co najmniej 5-minutowych. Warto je robić co 60 minut. Nawilżeniu oka sprzyja ponadto odpowiednio wilgotne i świeże powietrze, stąd konieczność wietrzenia pomieszczeń, w których się pracuje.

To też warto wiedzieć

Ulgę zmęczonym oczom przyniesie również ćwiczenie polegające na poruszaniu gałką oczną – w górę, w dół, w lewo i w prawo (głowa pozostaje bez ruchu).

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Stosowanie sztucznych łez przynosi dużą ulgę, warto więc sięgnąć po najlepszy dla siebie preparat. Zmęczone oczy to dolegliwość niegroźna, ale mocno niekomfortowa. Dobrze zatem na stałe ją wyeliminować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze