Trwa ładowanie...

Czym jest gradówka?

 Agnieszka Gotówka
15.05.2019 14:16
Czym jest gradówka?
Czym jest gradówka? (123rf)

Gdy na powiece pojawi się zgrubienie, można podejrzewać gradówkę. Chorobę wywołują bakterie (najczęściej gronkowiec). Towarzyszy jej zaczerwienienie i obrzęk oka. Wystąpienie gradówki ma związek z przewlekłym stanem zapalnym gruczołu Meiboma – znajduje się on w obrębie brzegów powiek, wydziela lipidy i białka, które docierają do brzegu powieki górnej i dolnej.

spis treści

1. Objawy gradówki

W przypadku gradówki na powiece pojawia się zgrubienie wyglądem przypominające biały guzek. Jest on niebolesny i może być pomylony z jęczmieniem. Pojawia się również obrzęk oka oraz jego zaczerwienienie. Objawy te znikają po kilku dniach, pozostaje jedynie wspomniany guzek, który się powiększa. Dlatego leczenie powinno być podjęte stosunkowo szybko, by zgrubienie nie uciskało na gałkę oczną, prowadząc do rozwoju powikłań.

Gdy dolegliwość nawraca, może mieć związek z nowotworem spojówki (jednak są to przypadki niezwykle rzadkie). Nieleczona gradówka z kolei prowadzi do rozwoju wad wzroku, np. astygmatyzmu (gradówka uciska na rogówkę).

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
W przypadku gradówki na powiece pojawia się zgrubienie wyglądem przypominające biały guzek
W przypadku gradówki na powiece pojawia się zgrubienie wyglądem przypominające biały guzek (123RF)

2. Leczenie gradówki

Dolegliwość ta czasem ulega samowyleczeniu (guzek zostaje wówczas samoistnie wchłonięty). Jeśli jednak objawy gradówki nie ustąpią w ciągu 14 dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Trzeba ją przyspieszyć, gdy pojawią się zaburzenia widzenia lub gdy oko będzie mocno zaczerwienione. Gradówkę wywołują bakterie, stąd konieczne jest używanie odpowiednich maści lub kropli z antybiotykiem do stosowania miejscowego. Jeśli dojdzie do rozwoju choroby, a jej objawy nie będą ustępować, zaleca się terapię kortykosteroidami. Terapia ta jest obarczona ryzykiem zaburzenia barwnikowego skóry (hipopigmentacja).

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Zaawansowaną chorobę, oporną na terapię farmakologiczną, leczy się chirurgicznie (przy miejscowym znieczuleniu powieki). Zabieg jest krótki, wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych. Najczęściej nie powoduje dyskomfortu, a ingerencja chirurgiczna nie jest w żaden sposób widoczna (po zabiegu nie ma żadnych blizn). Po operacji zaleca się stosowanie ciepłych okładów.

Musisz to wiedzieć

W czasie leczenia gradówki nie powinno się używać soczewek. Szkła kontaktowe nie są wskazane zwłaszcza wówczas, gdy stosowane są miejscowe antybiotyki. Operacyjne leczenie gradówki jest bardzo rzadkie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze