Jęczmień na oku
Jęczmień na oku Jeśli zaczyna boleć oko, powieka jest zaczerwieniona, spuchnięta i pojawia się ropna wydzielina, to objawy świadczą o tym, że pojawia się jęczmień. Jest to schorzenie, które dotyczy powieki. Kiedy gruczoły powiekowe nie działają poprawnie, może pojawić się jęczmień. Najczęściej nie jest on groźny, chyba że wystąpi, kiedy planowana jest laserowa korekcja wzroku. Opinie o takim zabiegu można znaleźć w internecie. Ale nie powinien być on wykonywany, kiedy na powiece jest jęczmień.
1. Skąd bierze się jęczmień?
W powiekach znajdują się gruczoły powiekowe. Jeśli będą działały one nieprawidłowo, co może być spowodowanie złym wydzielaniem lub ich zatkaniem, lub jeśli wystąpi zapalenie brzegów powiek, to może być powodem powstawania jęczmienia. Dysfunkcje gruczołów powiekowych sprzyjają pojawianiu się infekcji bakteryjnych. To właśnie one odpowiadają za wystąpienie jęczmienia. Zazwyczaj pojawia się on w momencie, kiedy odporność organizmu jest mniejsza. Może spaść ona w wyniku przebytej choroby lub po zabiegu. Może to spowodować nawet tak prosty zabieg, jakim jest laserowa korekcja wzroku. Opinie na ten temat są różne, ale warto wiedzieć, aby do zabiegu nie przystępować zaraz po chorobie.
2. Czym jest jęczmień?
Jęczmień jest ropniem, który pojawia się w wyniku zakażenia bakteryjnego. Najczęściej za zakażenie odpowiada gronkowiec. Jęczmień może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Zewnętrzny może wydzielać wydzielinę ropną wzdłuż rzęs.
Klasycznymi objawami jęczmienia są:
• obrzęk i zaczerwienienie powieki i spojówki,
• silny ból powieki,
• pojawienie się łzawienia,
• pojawienie się światłowstrętu,
• pojawienie się ropnia.
Jęczmień najczęściej występuje u osób, które:
• noszą soczewki kontaktowe,
• zmagają się z chorobami skóry,
• cierpią na alergię oczną,
• mają zespół suchego oka,
• cierpią na nieleczoną lub niewyrównaną cukrzycę,
• nie dbają właściwie o higienę brzegów powiek.
3. Jak leczyć jęczmień?
Niektóre osoby mają predyspozycje do tego, że pojawia się u nich jęczmień. Warto wiedzieć, że nie została opracowana profilaktyka, która pozwala na uniknięcie powstania jęczmienia. Jednak codzienna dbałość o higienę brzegów powiek powinna zminimalizować szansę wystąpienia jęczmienia. Jest to ważne, szczególnie dla kobiet, które stosują makijaż.
Musisz to wiedzieć
Leczenie jęczmienia opiera się na podawaniu kropli zawierających antybiotyk. Najczęściej są to krople, które zawierają najczęściej występujące patogeny odpowiedzialne za powstawanie jęczmienia. Objawy można łagodzić także poprzez stosowanie rozgrzewających kompresów. Warto pamiętać o tym, że niedoleczony i mający tendencje do nawracania jęczmień może być przyczyną pojawiania się gradówki, czyli niewielkiego, niebolesnego guzka na powiece.