Trwa ładowanie...

Czym jest kolka żółciowa?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:39
Czym jest kolka żółciowa?
Czym jest kolka żółciowa? (123rf)

Kolka żółciowa to napady bólu brzucha związane z kamicą żółciową, najczęściej spowodowane zablokowaniem przez złóg odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Napad takiej kolki najczęściej pojawia się z rana bądź nocą. Objawem jest intensywny ból w prawym łuku żebrowym bądź okolicach pępka. Często również temu bólowi towarzyszą nudności, wymioty i wzdęcia brzucha. Choroba ta może dopaść nawet osobę dorosłą. Podczas jej trwania pacjent bardzo cierpi.

spis treści

1. Kamica żółciowa

Kamica żółciowa to najczęściej występująca choroba jamy brzusznej. O wiele częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Przy kamicy żółciowej występują również inne objawy, m.in. otyłość, czynniki hormonalne (np. przebyte ciąże), wiek, przewlekłe choroby układu pokarmowego, zaburzenia w metabolizmie (np. cukrzyca), leki (np. tabletki antykoncepcyjne) i resekcja jelit bądź żołądka. Kamienie żółciowe mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie, przy czym mogą powstać w samym pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych wskutek wytrącania się z żółci złogów cholesterolu, bilirubiny, białka, węglanu wapnia i bilirubinianu wapnia. Kamienie te bardzo często podrażniają błonę śluzową, co wywołuje jej zapalenie skutkujące wydzielaniem się wapnia, który odkłada się w kamieniach. Często kamienie żółciowe wywołują bardzo silne bóle kolkowe. Nawet zmiana pozycji ich wtedy nie złagodzi.

Kamica żółciowa to najczęściej występująca choroba jamy brzusznej
Kamica żółciowa to najczęściej występująca choroba jamy brzusznej (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Taki napad pojawia się po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych produktów, np. jaj sadzonych, smażonego mięsa, czekolady, śmietany. Zastój żółci powoduje rozciągnięcie się pęcherzyka żółciowego. Z tego wynikają ataki kolki. Nie zawsze taka kolka spowodowana jest tłustym jedzeniem, może ona się również pojawić po dużym wysiłku fizycznym, silnych emocjach czy wstrząsach ciała.

2. Powikłania związane z kolką żółciową

Napadom kolki towarzyszy ból, który przechodzi po przesunięciu się kamienia w pęcherzyku żółciowym. Czasem ból nie chce przejść po krótszej chwili, co wynika z tego, że kamień utknął w szyjce pęcherzyka. Wtedy również wzrasta zastój żółci. Gęsta żółć drażni błonę śluzową i po jakimś czasie powstaje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Objawy zapalenia woreczka żółciowego:

gorączka (do 39 stopni C);

• bóle występujące przy ucisku, najczęściej w okolicach prawego żebra;

• stały ból brzucha;

• zażółcenie powłok ciała;

• wzrost leukocytów we krwi.

Gdy kamień nie przesunie się, często rozwijają się dalsze powikłania, tj.:

• wodniak pęcherza żółciowego;

• przebicie pęcherzyka żółciowego;

zapalenie otrzewnej;

• ropniak pęcherzyka.

Domowe sposoby na kolkę
Domowe sposoby na kolkę [7 zdjęć]

Dieta matki jest bardzo ważna w przypadku karmienia piersią. Jeśli jesteś mamą karmiącą, unikaj jedzenia

zobacz galerię

Gdy zauważymy takie powikłania, należy niezwłocznie udać się do chirurga.

3. Co robić przy napadzie kolki żółciowej?

Najważniejszym krokiem przy występowaniu kolki żółciowej jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Leczenie takiej polega na podaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Jeśli kolka nie jest wynikiem powikłań, można rozgrzać bolesne miejsce poduszką elektryczną bądź ciepłym termoforem. Wtedy również należy przez kilka godzin nic nie jeść i ograniczyć się wyłącznie do picia. Gdy ból ustąpi, warto podać lekkie leki rozkurczowe w tabletkach bądź czopkach doodbytnich (co najmniej dwa tygodnie). Pomiędzy napadami kolki żółciowej należy stosować lekkostrawną dietę. Bardzo ważnym elementem jest unikanie alkoholu! Warto również zainwestować w leki, które pobudzą i usuną żółć (takie leki dostępne są w każdej aptece, bez recepty).

Musisz to wiedzieć

Dzięki nim zwalczane zostają zastoje żółci i oczyszczają się drogi żółciowe. Chirurgicznie powinny być leczone niektóre objawy kolki żółciowej, np. napady kolki. Za to operację przeprowadzamy dopiero, gdy dojdzie do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia otrzewnej, kamicy przewodowej, ropniaka pęcherzyka żółciowego czy wodniaka. Klasyczny zabieg wygląda tak, że pacjent poprzez nacięcie skóry pod prawym łukiem żebrowym ma usuwany pęcherzyk żółciowy. Taką operację można także wykonać metodą laparoskopową, dzięki której pacjent szybciej dochodzi do siebie. Blizna po takim zabiegu o wiele lepiej też wygląda niż blizna po cięciu przy klasycznej operacji. Spora liczba pacjentów walczy z kamicą poprzez leki, dzięki którym zostają rozpuszczone złogi z pęcherzyka żółciowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze