Trwa ładowanie...

Czym jest śmiertelna bezsenność rodzinna?

28 rodzin na świecie cierpi na śmiertelną bezsenność rodzinną (ang. fatal familial insomnia, FFI). To bardzo poważna choroba. Dziedziczona jest autosomalnie dominująco. Chorobę determinuje zmutowane białko – prion. W miejscu asparaginy posiada kwas asparaginowy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Istnieje bezsenność rodzinna, na którą cierpi 28 rodzin na świecie
Istnieje bezsenność rodzinna, na którą cierpi 28 rodzin na świecie (123RF)

Bezsenność rodzinną po raz pierwszy opisał włoski lekarz Ignazio Roiter w 1979 roku, w którego rodzinie pojawiły się przypadki śmierci z braku snu. Gdy zmarł kolejny członek rodziny medyka, jego mózg poddano dokładnej analizie, odnajdując przyczynę choroby.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

1. Objawy bezsenności rodzinnej

Problem z zasypianiem pojawiają się w tym przypadku w okolicy 50. urodzin. Do zgonu dochodzi od pół roku do trzech lat od czasu pojawienia się pierwszych objawów. Oprócz bezsenności pojawiają się zaburzenia ciśnienia krwi, pracy serca, temperatury ciała. Do tych symptomów dołączają problemy natury psychicznej, tj. halucynacje, omamy, napady paniki. Brak snu prowadzi do całkowitego osłabienia organizmu.

Musisz to wiedzieć

Mimo ogromnego postępu medycyny śmiertelna bezsenność rodzinna pozostaje chorobą nieuleczalną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.