Trwa ładowanie...

Depresja - objawy, rodzaje, leczenie

Avatar placeholder
17.05.2019 11:31
Depresja - objawy, rodzaje, leczenie
Depresja - objawy, rodzaje, leczenie (123rf)

Depresja to choroba, która wymaga leczenia. Nie każde obniżenie nastroju jest depresją, ale jeżeli stan taki trwa dłużej i nie ulega poprawie, warto skonsultować się ze specjalistą. Jakie są objawy depresji? Jak się ją leczy?

spis treści

1. Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Depresja nie pojawia się nagle. Stopniowo zmienia się nasz nastrój i przejawiamy coraz mniejsze zainteresowanie otaczającym nas światem. Smutek, niemoc i bezradność towarzyszą w każdej chwili. Kiedy cierpimy na ciężką odmianę depresji, nie widzimy sensu życia. Mogą pojawić się urojenia, jak również agresja i rozdrażnienie. Co więcej, osoba chora na depresję obwinia siebie za wszystkie niepowodzenia i zło, problemy są wyolbrzymiane, a przyszłość maluje się jedynie w czarnych barwach. Depresja jest długotrwała.

Depresja to choroba, które trzeba leczyć
Depresja to choroba, które trzeba leczyć
Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Objawy choroby to: brak apetytu, przyrost lub spadek wagi, kłopoty ze snem, zmniejszona chęć na współżycie, ciągłe zmęczenie, ból głowy,problemy z menstruacją.

2. Rodzaje depresji

Wyróżniamy kilka rodzajów depresji. Są to: depresja sezonowa, depresja poporodowa, dystymia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

3. Leczenie depresji

To musisz wiedzieć:

W terapii niezbędne jest zastosowania leków przeciwdepresyjnych, które wpływają na poziom wytwarzanej serotoniny lub noradrenaliny we krwi. Efekty można zaobserwować po kilku tygodniach. Dobrze, jeżeli leczenie depresji uzupełnione jest psychoterapią. Niekiedy można zastosować również fototerapię – leczenie światłem. Dzięki tej metodzie skuteczne jest leczenie depresji sezonowej, która pojawia się zazwyczaj, gdy brakuje słońca. Przy objawach głębokiej depresji może być konieczne leczenie szpitalne. Dzięki temu pacjent jest pod stałą kontrolą. Jest to szczególnie ważne, gdy chorzy mają myśli samobójcze i stwarzają zagrożenie dla własnego życia

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze