Trwa ładowanie...

Diagnoza 7-latki zszokowała matkę. "Nie rozumie, że straciła pierś"

Avatar placeholder
08.02.2023 12:59
7-latka z rakiem piersi. Jest najmłodszą pacjentką
7-latka z rakiem piersi. Jest najmłodszą pacjentką (Facebook)

Media na całym świecie obiegła szokująca informacja. U siedmioletniej dziewczynki z Chile zdiagnozowano raka piersi. To jedna z najmłodszych osób z tą chorobą. - Nie rozumie, że straciła pierś - mówi mama.

Mama zauważyła dziwną zmianę pod sutkiem córki
Mama zauważyła dziwną zmianę pod sutkiem córki (Facebook)

1. Rak piersi u kilkulatki

Dwa lata temu pewna chilijska mama zauważyła na ciele swojej pięcioletniej córeczki dziwny guzek. Dziewczynka nie skarżyła się na ból i sama była zdziwiona, że ma coś takiego. Zaniepokojona mama nie wiedziała, co to może być, więc postanowiła skonsultować się z lekarzem.

- Zauważyłam mały guzek pod jej sutkiem, kiedy ją suszyłam po kąpieli - mówi. - Lekarz powiedział mi, że to nie jest normalne i że będzie się powiększać, jeśli tego nie usuniemy - dodaje.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Niestety ze względu na dość niski poziom ochrony zdrowia w Chile dziewczynka bardzo długo czekała na diagnozę. Jak tłumaczy Felipe Tagle, prezes Chilijskiego Stowarzyszenia Pacjentów Onkologicznych, wielu lekarzy początkowo nie chciało zajmować się tą sprawą. Dopiero po dwóch latach okazało się, że niepozorny guzek to… nowotwór piersi.

2. Leczenie raka piersi u dzieci

Po wstrząsającej diagnozie siedmiolatka przeszła pilną operację usunięcia chorej piersi, by zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu na resztę ciała. Mama zaznacza, że dziewczynka nie rozumie jeszcze, z jak dużym zagrożeniem wiąże się jej choroba i leczenie.

- Jedyne, co mi wspomina, kiedy zabieram ją do onkologa, to to, że nie chce być łysa. Poza tym nie rozumie jeszcze, że straciła pierś - mówi mama.

Jak dodaje, boi się, że poczucie własnej wartości jej córki znacznie się pogorszy, gdy dziewczynka zacznie dojrzewać. Jednak na razie czeka ją intensywne leczenie, a jeśli jej stan się nie poprawi, rodzina będzie starała się wysłać ją na terapię do Barcelony.

Dziewczynka nie odczuła jeszcze braku piersi
Dziewczynka nie odczuła jeszcze braku piersi (Facebook)

Przypadki raka piersi u tak młodych dzieci są bardzo rzadkie. Nowotwór ten występuje głównie u dorosłych kobiet, a najliczniejszą grupą pacjentek są panie po 50. roku życia. Jak zaznacza hematolog dziecięcy i onkolog Francisco Barriga, przypadki raka piersi u dzieci poniżej siódmego roku życia są wręcz anegdotyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze