Dieta płynna. Kiedy się ją stosuje?
Dieta płynna dostarcza organizmowi wszystkie niezbęde składniki odżywcze, jednak nie podrażnia układu pokarmowego i jest dobra dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować tradycyjnych pokarmów. Jakie produkty są dozwolone w diecie płynnej? Jak długo się ją stosuje? I kiedy jest zalecana dzieciom? Przeczytajcie.
1. Dieta płynna. Co to jest?
W przypadku diety płynnej podawane jedzenie nie ma konsystencji stałej. Nie wymaga gryzienia i jest zdecydowanie lepiej trawione. Nadal jednak spełnia swoją podstawową funkcję: eliminuje głód i dostarcza organizmowi potrzebnych mu składników.
Dieta płynna może być stosowana przez krótki lub długi czas. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu została zlecona i jak czuje się sam chory. Jest też zalecana przed badaniami, zwłaszcza kolonoskopią i rektoskopią. Po ich wykonaniu pacjent może wrócić do spożywania posiłków w tradycyjnej formie.
2. Kiedy stosuje się dietę płynną?
Dieta płynna jest zalecana m.in.:
- w chorobach nowotworowych jamy ustnej i przełyku,
- w zapaleniu jamy ustnej i przełyku,
- w zmianach anatomicznych górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- przy oparzeniach górnych dróg oddechowych,
- w nasilonej biegunce i wymiotach,
- po zabiegach operacyjnych ingerujących w układ pokarmowy,
- po resekcji zęba (zwłaszcza "ósemek").
3. Zalecenia w diecie płynnej
W przypadku diety płynnej zaleca się lekkostrawny obiad, śniadanie i kolację. Danie nie może zawierać źródeł błonnika ani ostrych przypraw. Unika się też produktów, które mogą powodować wzdęcia i biegunki.
Dozwolone są:
- kleiki,
- biszkopty,
- pszenne pieczywo,
- chude mięso,
- chude ryby (dorsz, szczupak, mintaj, morszczuk),
- chuda szynka (np. polędwica),
- olej i oliwa z oliwek,
- przeciery z warzyw i owoców,
- płynne kisiele,
- jajka.
W diecie płynnej posiłek przygotowuje się tradycyjnie, jednak przed podaniem powinien zostać schłodzony (do temperatury ok. 37°C), następnie zmiksowany. Podobnie wygląda dieta półpłynna, zalecana m.in. po operacjach.
W diecie płynnej zakazane są:
- ostre przyprawy,
- gruboziarniste kasze i pieczywo z ziarnami,
- tłuste gatunki mięs (np. wieprzowina, baranina),
- smalec i słonina,
- nasiona roślin strączkowych,
- niektóre warzywa (m.in. kapusta, kalafior, cebula, papryka),
- niektóre owoce (m.in. śliwki, gruszki, czereśnie).
Stosowanie diety płynnej powinno być możliwie jak najkrótsze. W przypadku konieczności długotrwałego jej stosowania, zaleca się dietę płynną wzmocnioną.
4. Dieta płynna a biegunka u dziecka
Kiedy dziecko zmaga się z wymiotami i biegunką, podstawą jest nawodnienie organizmu. Płyny podaje się w małej ilości, ale bardzo często (mogą być schłodzone). Warto też dać dziecku do picia elektrolity.
Jeśli dziecko chce jeść, warto podać mu posiłek w formie płynnej, np. rosół z kaszką manną (marchewkę i mięso warto wcześniej zmiksować). Unikać należy produktów wzdymających i mocno przyprawionych.