Dlaczego niemowlę nie przybiera na wadze?
Dziecko powinno przybierać na wadze (wykluczając pierwsze dni życia, kiedy waga dziecka może spadać), ale nie jest to proces, który utrzymuje się na równym poziomie. Waga może wzrastać, ale nie jest anomalią, kiedy spadnie. Może również nie zmieniać się przez jakiś czas, np. w trakcie infekcji. To, co powinno zaniepokoić rodziców, to długotrwały spadek wagi lub jej zahamowanie. Wtedy należy udać się do pediatry.
1. Niska waga dziecka – przyczyny
Młodzi rodzice często zastanawiają się, dlaczego niemowlę słabo przybiera na wadze? Istnieje wiele przyczyn, przez które waga malucha spada lub stoi w miejscu. Czasem lekarz prowadzący musi zlecić badania, które mogą trwać długo, ponieważ należy wziąć pod uwagę dietę dziecka, historię chorób, ewentualną możliwość sytuacji stresowych, w których dziecko uczestniczy, poziom aktywności fizycznej.
Najczęściej waga nie wzrasta, ponieważ dziecko nie przyjmuje odpowiedniej ilości pokarmu. Inną przyczyną może być to, że organizm nie przetwarza i nie przyswaja składników odżywczych zawartych w jedzeniu.
Gdzie tkwi podłoże tych sytuacji?
- niewłaściwy odruch ssania u dziecka, który powoduje, że maluch nie może wypić wystarczającej ilości mleka – jest to spotykane przy karmieniu piersią;
- maluch może zasypiać, zanim skończy jeść;
- słaba laktacja.
Najpierw mamy do czynienia z mlekiem początkowym, czyli pierwszą dawką pokarmu. W trakcie karmienia wydzielana jest oksytocyna wpływająca na pojawienie się mleka końcowego, czyli ostatniego etapu karmienia. Cały proces funkcjonuje pod nazwą odruchu wypływu pokarmu. Jest stwierdzone, że pokarm występujący na końcu jest znacznie pożywniejszy niż pierwsza dawka mleka.
W trakcie karmienia kobieta powinna skupiać się tylko na tej czynności. Nie może odczuwać stresu, ponieważ w takich sytuacjach odruch wypływu pokarmu może zostać zahamowany. Jeżeli stres będzie się utrzymywał, może to powodować brak mleka końcowego, a tym samym spowolnić wzrost dziecka.
Inne przyczyny zatrzymania się wzrostu masy ciała dziecka, to np.:
- nietolerancja mleka;
- refluks żołądkowy;
- zahamowanie apetytu wskutek infekcji;
- depresja poporodowa matki i automatyczne zatrzymanie pokarmu;
- laktacja może się zatrzymać w wyniku rzadkiego przystawiania malucha do piersi;
- badania mogą także wykazać, że zatrzymanie wzrostu wagi może powodować wada serca, mukowiscydoza, celiakia.
Dla większej kontroli można sporządzić schemat żywienia niemowląt piersią – zapisywać ilość przyjmowanego pokarmu i wagę dziecka. Najważniejsza jest diagnoza i znalezienie źródła problemu.
Musisz to wiedzieć
W jaki sposób poznać, że dziecko przyjęło wystarczającą ilość pokarmu?
- słychać przełykanie w trakcie karmienia;
- piersi nie są pełne, a brodawki nie bolą przy dotyku;
- najważniejszym wyznacznikiem jest liczba zamoczonych pieluch. W normalnym trybie dziecko powinno zmoczyć od 6 do 8 pieluch dziennie.
Gdy dziecko zasypia w trakcie karmienia, należy je delikatnie rozbudzać. Podczas karmienia piersią ważne jest to, aby proces ten odbywał się raz z piersi lewej, a raz z prawej. Częste przystawianie dziecka do piersi zwiększa laktację i nie wolno zapominać o tym, że trzeba pić dużą ilość wody niegazowanej.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Niemowlę nie przybiera na masie ciała.