Trwa ładowanie...

Dzieci a alergia kontaktowa

Avatar placeholder
22.10.2020 15:01
Dzieci a alergia kontaktowa
Dzieci a alergia kontaktowa (123rf)

Nawet do trzydziestu procent dzieci zmaga się z alergią kontaktową, czyli alergią skórną nazywaną też wypryskiem albo egzemą. Do najczęściej występujących objawów alergii kontaktowej w przypadku dzieci można zaliczyć: wysypkę, swędzenie oraz pokrzywkę. Ale to nie wszystkie objawy alergii kontaktowej, jakie występują u dzieci.

spis treści

1. Objawy alergii kontaktowej u dzieci

Warto wiedzieć, że alergia kontaktowa ma objawy miejscowe. Nie występują objawy ogólnoustrojowe w drogach pokarmowych lub oddechowych. Antygen, który odpowiedzialny jest za rozwój alergii, odpowiada za pojawienie się zmian skórnych. W przypadku alergii kontaktowej, zmiany skórne nie muszą się pojawiać dokładnie w miejscu kontaktu z alergenem. Uważa się, że alergia kontaktowa występuje najczęściej u dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia. U starszych dzieci i dorosłych występuje ona statystycznie rzadziej. Alergia kontaktowa u dzieci może się objawiać: zaczerwienieniem skóry, łuszczeniem się skóry. Może też pojawić się swędząca wysypka, która charakteryzuje się podskórnymi grudkami i wypełnionymi płynem pęcherzykami. Z racji tego, że wysypka bardzo swędzi, dziecko się drapie i uszkodzone zostają pęcherzyki. Powstają niewielkie rany, które mogą przyczynić się do powstania zakażenia. Trzeba wiedzieć, że alergia kontaktowa najczęściej nie ujawnia się od razu po zetknięciu z alergenem. Najczęściej pierwsze objawy widoczne są po dobie, a czasem nawet mogą wystąpić do 72 godzin od momentu kontaktu z alergenem. Zazwyczaj zmiany skórne są najsilniejsze w miejscu, w którym doszło do bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak nie zawsze jest to normą i czasem pojawiają się z daleka od tego miejsca.

2. Choroby będące objawem alergii kontaktowej

Alergia kontaktowa może objawiać się na różne sposoby: jako alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, ale także jako alergiczne kontaktowe zapalenie jamy ustnej, spojówek, * pochwy. Może się też objawiać jako pokrzywka kontaktowa. Zauważono także, że wynikiem alergii kontaktowej może być odrzucanie wszelkich implantów, a także rozruszników serca, co może być bardzo groźne w skutkach.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Z alergią zmaga się wiele dzieci
Z alergią zmaga się wiele dzieci

3. Co może uczulać?

Aby skutecznie chronić się przed alergią kontaktową, warto wiedzieć, co jest najczęstszym alergenem. Taka wiedza pozwala na postawienie wcześniejszej diagnozy i na unikanie alergenów kontaktowych. Do najczęściej spotykanych alergenów kontaktowych można zaliczyć:

  • nikiel,
  • chrom,
  • substancje zapachowe,
  • kobalt,
  • kalafonia,
  • produkty wchodzące w skład gumy i produktów gumo pochodnych,
  • neomycyna,
  • kosmetyki,
  • mydła,
  • dezodoranty,
  • perfumy,
  • balsamy.

To, że dziecko nie używa perfum lub balsamów, nie oznacza, że nie jest narażone na kontakt z alergenami. Wystarczy, że rodzice lub opiekunowie ich używają, a można mówić o kontakcie z alergenami.

Zobacz także:

4. Jak zdiagnozować alergię kontaktową?

W celu diagnozy występowania alergii kontaktowej można wykonać test płatkowy. W tym celu alergeny, które chcemy przetestować, nakładane są na skórę dziecka przy użyciu odpowiednich komór na hipoalergicznym plastrze. Pozostaje on na skórze dziecka przez dwie doby. Po tym czasie odkleja się plaster z komorami i ocenia się reakcję skórną. Jest ona także oceniana w kolejnych dniach, po trzech dobach, po czterech dobach, a w niektórych przypadkach nawet po tygodniu. Standardowy test płatkowy na alergię kontaktową sprawdza podatność na dwadzieścia alergenów, które są najczęstszymi przyczynami powstawania alergii kontaktowej. Jest to bardzo skuteczny test.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze