Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Łuszcząca się skóra

Avatar placeholder
08.06.2017 15:19
Łuszcząca się skóra
Łuszcząca się skóra

Suchą skórę może cechować częste i intensywne łuszczenie. Ten objaw może wynikać ze znacznie mniejszej ilości produkowanego przez nią sebum. Może to być również spowodowane uporczywą chorobą skóry nazywaną łuszczycą. Jest to dolegliwość, której towarzyszy nie tylko obfite, ale także dokuczliwe łuszczenie się skóry, za którym idzie jej stan zapalny. O czym trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Gdzie należy szukać przyczyn łuszczącej się skóry?

Łuszcząca się skóra może być dolegliwością dziedziczną. Dlatego, jeżeli któreś z rodziców czy dziadków choruje na łuszczycę, jest bardzo wysokie ryzyko, że dziecko również na nią zachoruje. Oprócz skłonności genetycznych chorobę może powodować nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych.

W przypadku łuszczącej się skóry warto wspomnieć o dobroczynnym wpływie peelingów. Złuszczą one martwe komórki naskórka, dzięki czemu wszystko co nałożymy na skórę, głębiej w nią wniknie. Z domowych peelingów do ciała można zastosować połączenie cukru z oliwą z oliwek, w gabinecie można zastosować peeling kawitacyjny lub peelingi medyczne - są one dobierane po konsultacji lekarskiej.

Gdy praca gruczołów łojowych nie jest zaburzona, powinny one wytwarzać sebum, czyli inaczej łój skórny. Zadaniem sebum jest ochrona głównej warstwy skóry przed nadmiernym spadkiem wody w jej głębszych warstwach. Jeśli ilość wody w skórze jest utrzymana na właściwym poziomie, skóra powinna być gładka i odporna na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne. Kiedy ilość łoju skórnego jest ograniczona, skóra w bardzo krótkim czasie będzie traciła wodę. Skutkiem tego będzie jej suchość, a przy zaawansowanym stanie mogą pojawić się złuszczone płaty.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Można pozbyć się łuszczenia skóry
Można pozbyć się łuszczenia skóry (123RF)

Łuszczenie się skóry to nie tylko zaburzenie pracy gruczołów łojowych, ale także schorzenie, jakim jest atopowe zapalenie skóry. Jakie mogą być główne przyczyny choroby? Schorzenie może się ujawnić przy nieprawidłowych nawykach żywieniowych. Innym powodem może być zażywanie niektórych leków. Łuszczyca ujawnia się również w trakcie chorób przewlekłych, np. przy cukrzycy typu II.

Bez względu na to, czy chodzi o nabytą suchość skóry czy odziedziczoną, wymagane jest właściwe leczenie i pielęgnacja, które zapobiegną takim objawom jak łuszczenie, świąd i pęknięcia, które tworzą się na powierzchni skóry. Wszystkie wymienione objawy są nie tylko dokuczliwe, ale i nieestetyczne, dlatego wymagana jest natychmiastowa wizyta u lekarza i kuracja farmakologiczna. Przy leczeniu farmakologicznym powinna być także zastosowana właściwie dobrana dieta, która będzie miała korzystny wpływ na odbudowę nie tylko warstwy wierzchniej skóry, ale i jej warstw wewnętrznych.

2. Pomoc przy łuszczącej się skórze

Gdy sucha skóra jest wynikiem niewłaściwej ilości sebum, bardzo często wystarczy jedynie prawidłowe dobranie kosmetyków. Kupując konkretny preparat, należy się zorientować, czy w swoim składzie posiada większą dawkę lipidów. Skóra sucha wymaga systematycznej pielęgnacji kosmetykami, dzięki którym naturalny płaszcz ochronny skóry regeneruje się, a skóra nie traci dużej ilości wody.

Specjaliści zalecają także produkty natłuszczające, które podobnie jak lipidy powodują mniejszą utratę wody. Dlatego po każdej kąpieli warto użyć balsamu czy olejku nawilżająco-natłuszczającego. Jednak trzeba pamiętać o tym, że cały zabieg powinien być wykonany przed upływem 5 minut po kąpieli. Jeżeli skóra jest mocno wysuszona, zaleca się stosowanie specjalistycznych kosmetyków również rano i wieczorem.

Musisz to wiedzieć

Osoby, które często chodzą na basen, a skarżą się na łuszczącą się skórę, powinny szczególnie zadbać o barierę ochronną. Przed wejściem do basenu warto użyć kremu ochronnego. Natomiast po wyjściu z wody trzeba dokładnie spłukać ciało pod prysznicem, następnie je wysuszyć i użyć balsamu. Właściwa pielęgnacja skóry suchej zapewni nie tylko redukcję łuszczenia się, ale także komfort i dobre samopoczucie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze