Trwa ładowanie...

Cukrzyca - czym jest, objawy, powikłania, leczenie

Avatar placeholder
10.05.2019 11:58
Cukrzyca - czym jest, objawy, powikłania, leczenie
Cukrzyca - czym jest, objawy, powikłania, leczenie (123rf)

Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowe działanie hormonu zwanego insuliną. Do czego może prowadzić jego niedobór? Czym grozi przewlekła choroba w tym przypadku cukrzyca? Jakie są jej najczęstsze objawy i jak możemy ją leczyć?

spis treści

1. Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi spowodowanym nieprawidłowym działaniem insuliny. Hormon ten wytwarzany jest w trzustce i odpowiada za prawidłowy poziom cukru w organizmie. Dzięki niemu glukoza może wnikać do komórek.

2. Do czego prowadzi niedobór insuliny?

Niedobór insuliny prowadzi do zaburzenia: węglowodanów, białek, tłuszczów. To z kolei prowadzi do przewlekłej cukrzycy, która może przyczynić się do uszkodzenia: nerek, układu nerwowego, oczu, serca, naczyń krwionośnych.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

3. Najczęstsze objawy cukrzycy

Najczęstszymi objawami cukrzycy są: utrata wagi, osłabienie, senność, zmęczenie, czyraki, świąd narządów intymnych, stany zapalne skóry, drętwienie kończyn, pogorszenie widzenia, gorsza koncentracja, * wolniejsze gojenie ran.

Podstawą do diagnozy w kierunku cukrzycy jest badanie krwi
Podstawą do diagnozy w kierunku cukrzycy jest badanie krwi

Wyróżnia się również kilka czynników zwiększonego ryzyka zachorowalności na cukrzycę. Jest to otyłość, nieodpowiednia dieta, wystąpienie cukrzycy w rodzinie, a także przebyty zawał serca lub udar.

4. Powikłania przy cukrzycy

Nieleczona lub nieodpowiednio leczona cukrzyca może ujawnić się wieloma niebezpiecznymi powikłaniami. Wśród nich jest: zaburzona praca nerek, uszkodzenie nerwów czuciowych, bolesne skurcze mięśni, uszkodzenie siatkówki oka, głębokie i niegojące się rany, miażdżyca naczyń krwionośnych.

5. Leczenie cukrzycy

Wyróżnia się cukrzycę typu I oraz cukrzycę typu II. Przy leczeniu pierwszej wykorzystywana jest insulinoterapia. Insulina jest wówczas wstrzykiwana pod skórę w ciągu dnia. Można podawać ją poprzez specjalne peny lub stosując pompę insulinową.

To musisz wiedzieć

Przy leczeniu cukrzycy typu II istotne jest utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, większa ilość ruchu oraz dieta. Jeżeli osoba ma nadwagę lub cierpi na otyłość, konieczne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. W codziennym jadłospisie nie powinno być dużo soli ani alkoholu. Dieta powinna być również uboga w tłuszcze zwierzęce. Niekiedy jednak pomimo odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia i zrzucenia zbędnych kilogramów, trzeba też włączyć leki obniżające poziom cukru we krwi. Dopiero jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi pozytywnych rezultatów, choremu podaje się insulinę.

6. Czy można zapobiec cukrzycy?

Cukrzyca typu I może mieć podłoże genetyczne. Istotne są zatem regularne badania. Zarówno w cukrzycy typu I, jak i typu II istotną kwestią jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Utrzymanie optymalnej wagi ciała także ma bardzo istotne znaczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze