Trwa ładowanie...

"Dzieci potrafią zaskakiwać". Szpital w Przemyślu opublikował zdjęcie

Avatar placeholder
07.12.2023 10:48
"Dzieci potrafią zaskakiwać". Szpital opublikował zdjęcie
"Dzieci potrafią zaskakiwać". Szpital opublikował zdjęcie (Facebook )

Na facebookowym profilu Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu pojawiła się fotografia przedstawiająca zdjęcie rentgenowskie, na którym widocznie odznacza się okrągły przedmiot. To jednozłotowa moneta, która utkwiła w przewężeniu przełyku sześcioletniej dziewczynki.

spis treści

1. Konieczny był zabieg w znieczuleniu ogólnym

Przez połknięcie monety dziecko miało odruchy wymiotne i nie mogło nic przełknąć, nawet własnej śliny. Trafiło na SOR, gdzie konieczny był zabieg ezofagoskopii.

- Polegał on na tym, że przez usta lekarz wprowadził sztywny wziernik i specjalnymi kleszczykami wyciągnął przedmiot. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pacjentka już następnego dnia została wypisana do domu - mówi dla portalu nowiny24.pl Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Rzecznik przyznaje, że przypadków związanych z połknięciem ciał obcych odnotowuje się rocznie w szpitalu kilkanaście - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Zobacz film: "Myślała, że syn jest prześladowany. Siniaki okazały się objawem raka"

- Dzieci najczęściej wkładają sobie do buzi różne drobne przedmioty: monety, klocki, spinki, klucze. Z kolei w przypadku dorosłych zazwyczaj dochodzi do przypadkowego połknięcia zbyt dużych kęsów jedzenia lub kawałków kości. Zdradliwe bywają też liście laurowe, lepiej nie próbować ich połykać - informuje Bugira.

2. Co robić, gdy dziecko połknie ciało obce?

Jeśli ciało obce, takie jak moneta, spinka czy drobna zabawka, dostanie się do przewodu pokarmowego dziecka i utkwi w gardle lub przełyku, zwykle powoduje dyskomfort, ból i trudności w połykaniu. Pojawia się także ślinotok, a nawet nudności i wymioty.

W takiej sytuacji najlepiej jest pojechać z dzieckiem na SOR. Jeśli przedmiot utkwił w obrębie jamy ustnej czy gardła, można go wydobyć za pomocą metod laryngologicznych. W przypadku przełyku wykorzystuje się natomiast zwykle metody endoskopowe z użyciem giętkich ezofagoskopów.

Rodzice dzieci powinni pamiętać, że najgroźniejsze do połknięcia przez dzieci są ostre przedmioty oraz magnesy i baterie. Te, połknięte, mogą doprowadzić do perforacji, czyli przebicia ściany przewodu pokarmowego, czego objawami są: silny ból brzucha, obrzęk szyi, odma podskórna bądź gorączka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze