Trwa ładowanie...

Dziecko wygląda jak "spoliczkowane"? To może być choroba zakaźna

Avatar placeholder
14.08.2024 17:45
Czerwone policzki u dziecka są objawem choroby. Najczęściej atakuje przedszkolaków
Czerwone policzki u dziecka są objawem choroby. Najczęściej atakuje przedszkolaków (Adobe Stock, Instagram )

Niektóre choroby lub poszczególne objawy są typowe dla wieku dziecięcego. Jedną z nich jest rumień zakaźny, który najczęściej pojawia się w okresie przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

spis treści

1. Rumień zakaźny

Instagramowe konto eaty_moms prowadzone jest przez dwie mamy. Jedna z nich, Asia, jest pediatrą, a w ostatnim nagraniu zauważa, że "rumień zakaźny znów na fali". Po czym rozpoznać chorobę?

Najczęstszym objawem rumienia zakaźnego jest charakterystyczna wysypka na buzi dziecka, która nie obejmuje brody i nosa. Z upływem czasu rozprzestrzenia się na całe ciało, ale nie dotyka wewnętrznych części dłoni i stóp.

Zobacz film: "Ugryzł Cię kleszcz? Obserwuj ranę"

"Twoje dziecko obudziło się dzisiaj z rumieniem na twarzy, wygląda, jakby było spoliczkowane. Zastanawiasz się, co mu się przytrafiło i rzeczywiście, w ostatnich dniach było bardziej apatyczne, trochę nieswoje, niechętnie jadło, miało stan podgorączkowy" - wymienia wczesne objawy autorka nagrania.

Charakterystycznej wysypce często towarzyszy także niewielka gorączka, ból gardła, nudności i biegunka. Dziecko może też skarżyć się na bóle mięśni i ogólne osłabienie.

2. Co zrobić, gdy dziecko zachoruje?

Rumień zakaźny jest chorobą wirusową wywoływaną przez parwowirusa B19. Rzadko występuje u dorosłych i zwykle przebiega bezobjawowo, jednak u dzieci objawia się właśnie charakterystyczną wysypką.

Pojawienie się czerwonych plam świadczy o tym, że dziecko już nie zaraża. Choroba zwykle przebiega łagodnie, ale pediatrzy zalecają, by pociecha została w domu. Przechorowanie rumienia zakaźnego daje długotrwałą odporność.

"Nie ma tak naprawdę leczenia, leczymy objawowo, czyli podajemy leki przeciwgorączkowe, jeśli jest potrzeba, nawadniamy i prowadzimy oszczędzający tryb życia. Wysypka może trwać nawet kilkanaście dni i uwaga, może nasilać się podczas ciepłej kąpieli i ekspozycji na słońce" - wymienia Asia z eaty_moms.

Rumień zakaźny ustępuje samoistnie i zwykle nie ma potrzeby rekonwalescencji. Powikłania również należą do rzadkości, mogą się jednak zdarzyć. Najczęściej u dziecka może dojść do anemii lub zapalenia stawów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze