Trwa ładowanie...

Encorton wycofany z obrotu

 Katarzyna Krupka
27.07.2016 10:25
Encorton wycofany z obrotu
Encorton wycofany z obrotu (Lek Encorton wycofany ze sprzedaży // Shutterstock)

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie produktu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwreumatycznym. Powodem podjęcia decyzji było podejrzenie obecności fragmentów szkła w części fiolek.

Decyzją nr 22/WC/2016 GIF wycofał dwie serie: Encorton (Prednisonum), 10 mg, tabletki, 20 tabletek, numer serii: 4157902, data ważności: 01.2019 oraz Encorton (Prednisonum), 1 mg, tabletki, 20 tabletek, numer serii: 41582977, data ważności: 02.2019.

Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła dycyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu produktu Encorton. Producentem leku są Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

1. Stosowanie leku Encorton

Encorton to silny lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwreumatycznym. Zawiera substancję o nazwie prednizon, która jest pochodną kortyzolu. Jest stosowany podczas leczenia chorób o podłożu nowotworowym, alergicznym oraz autoimmunologicznym.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Jego działanie porównuje się do właściwości hormonów produkowanych przez korę nadnerczy (kortyzolu i kortyzonu - kortykosteroidów). To one są odpowiedzialne za prawidłową przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów. Encorton jest stosowany również w leczeniu chorób układu pokarmowego i krwionośnego.

Dzięki właściowściom przeciwzapalnym hamuje rozprzestrzenianie się i namnażanie komórek biorących udział w procesach zapalnych m.in. makrofagów i leukocytów. To lek pomocny przy takich schorzeniach jak: stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jest wykorzystywany w leczeniu chorób alergicznych, na które nie działają inne metody leczenia. Do takich zalicza się ciężkie postaci astmy czy atopowe zapalenie skóry. Encorton jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu nowotworów krwi, w tym szpiczaka mnogiego, ostrej i przewlekłej białaczki limfocytowej czy ziarnicy złośliwej. Zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty.

Niestety, silny lek steroidowy często osłabia układ immunologiczny, a przez to łatwiej o zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Do innych skutków ubocznych zalicza się także: zanik mięśni, trądzik, niedobór potasu, nadciśnienie, nadmierne owłosienie, rozwój zaćmy, jaskry, cukrzycy posteroidowej, objawy zespołu Cushinga, zatrzymanie sodu i wody w organizmie, trądzik, zaburzenia czucia i snu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze