Trwa ładowanie...

Gdy pali w gardle

Wrażenie palenia pod mostkiem promieniujące ku szyi nosi nazwę zgagi. Przyczyną pieczenia w przełyku jest najczęściej refluks żołądkowo-przełykowy. W leczeniu zgagi stosuje się środki zobojętniające kwaśną treść żołądkową, a także eliminuje się z diety pokarmy potencjalnie drażniące.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Co to jest zgaga?

Zgagą nazywamy wrażenie pieczenia za mostkiem, które promieniuje w kierunku szyi. Jest to na tyle powszechna dolegliwość układu pokarmowego, że raz w tygodniu skarży się na nią co 5 osoba. Objawy zgagi to kwaśne obijanie i wrażenie obecności kwasu w jamie ustnej.

Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w gardle
Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w gardle (123RF)

Zgaga jest objawem zapalenia żołądka, niestrawności, a nawet nowotworu złośliwego. Dolegliwość ta może współistnieć z chorobą niedokrwienną serca. Warto zatem pamiętać, że pieczenie pod mostkiem nie występuje wyłącznie w chorobach przewodu pokarmowego.

Pieczenie w przełyku przybiera na sile, kiedy chory zgina tułów do przodu, gdy przyjmuje pozycję leżącą oraz w trakcie wypróżniania się. Zgaga może pojawić się po spożyciu niektórych napojów i pokarmów, m.in. po zjedzeniu czekolady, owoców z drobnymi pestkami i surowych potraw bogatych w błonnik, wypiciu alkoholu i kawy.

2. Przyczyny zgagi

Wbrew przekonaniom zgaga nie jest rezultatem nadmiernej ilości kwasu solnego w żołądku. Jako jej przyczyny wskazuje się:

• zaburzenia nerwicowe,

• refluks żołądkowo-przełykowy,

• obniżenie ciśnienia dolnego zwieracza przełyku,

• zaburzenia kurczliwości przełyku,

• choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i twardzica ustrojowa,

otyłość,

• zaburzenia czynności motorycznej żołądka,

• zaburzenia wydzielania śliny,

• stosowanie leków na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i astmę oskrzelową,

• stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

3. Co to jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to najczęstsza przyczyna zgagi (wywołuje pieczenie w przełyku u 7 na 10 pacjentów), który polega na odpływie kwaśnej zawartości żołądka do przełyku. Zarzucanie żołądkowo-przełykowe jest wynikiem upośledzonej czynności zwieracza przełyku – naturalnej bariery pomiędzy żołądkiem a przełykiem.

4. Leczenie zgagi

Leki na zgagę są dostępne bez recepty. Szybką (ale krótkotrwałą) ulgę w dolegliwościach przynoszą środki zobojętniające kwaśną treść żołądkową, czyli preparaty magnezu, glinu i wapnia. W terapii zgagi stosuje się także preparaty z kwasem alginowym, czyli leki mukoprotekcyjne. Jeżeli leki na zgagę stosuje się w nadmiarze, wywołują skutki uboczne: biegunkę, wzdęcia, zaparcia i wzrost ciśnienia. Inne preparaty na zgagę hamują wydzielanie kwasu solnego, blokując receptory histaminowe. Dostępne są też inhibitory pompy protonowej, które wyróżniają się wysoką skutecznością i brakiem skutków ubocznych.

5. Zgaga – leczenie domowe

Po ustaleniu czynnika wywołującego pieczenie pod mostkiem, należy go całkowicie wyeliminować lub unikać. Osoby palące papierosy powinny porzucić nałóg tytoniowy, warto również zrezygnować z picia alkoholu (częstym zjawiskiem jest bowiem zgaga po alkoholu). Osobom z nadwagą lub otyłym zaleca się zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Musisz to wiedzieć

Wśród metod leczenia zgagi istotną rolę odgrywa zmiana diety chorego, który powinien ograniczyć spożywanie pokarmów kalorycznych, powodujących wzdęcia, i bogatych w tłuszcze. Zaleca się zrezygnowanie z czekolady, a także picia kawy i mocnej herbaty. Ze względu na ryzyko nasilenia dolegliwości, należy odstawić owoce cytrusowe. Dieta na zgagę jest bogata produkty bogatobiałkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.