Trwa ładowanie...

Sanepid ostrzega przed groźnym gatunkiem kleszcza. Ukrywa się na balkonach i pod parapetami

 Maria Krasicka
17.05.2022 18:44
Kleszcz gołębi jest bardzo niebezpieczny
Kleszcz gołębi jest bardzo niebezpieczny (GettyImages)

Sanepid alarmuje: dzikie ptaki przenoszą niebezpieczne pasożyty, w tym kleszcza gołębiego. Jego ukąszenie może być śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Jak wygląda obrzeżek i gdzie występuje?

1. Sanepid ostrzega przed gołębimi kleszczami

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku opublikowała ostrzeżenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego związanego z dzikimi gołębiami. Jak się okazuje, poza niebezpiecznymi chorobami ptaki te przenoszą również ektopasożyty, a jednym z groźniejszych jest Argas reflexus (obrzeżek, kleszcz gołębi).

"Dziko żyjące gołębie bywają [...] rezerwuarem licznych ektopasożytów (pluskwy, pchły gołębie, ptaszyniec kurzy, obrzeżki gołębie). Szczególne zagrożenie dla ludzi stwarza zwłaszcza Argas reflexus (obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim), z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych (nawet zgonu)" - alarmuje sanepid.

Kleszcz gołębi z wyglądu przypomina szarego kleszcza. Niestety, mimo że żeruje głównie na ptakach, może stać się niebezpieczny również dla ludzi. Zagrożeni są zwłaszcza mieszkańcy wyższych kondygnacji i dzieci bawiące się w pobliżu miejsc, gdzie dokarmiane są ptaki.

2. Niebezpieczny szczególnie dla dzieci

Obrzeżek, podobnie jak inne kleszcze, może powodować takie choroby jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), ptasią salmonellozę, czy gorączkę Q, która grozi zapaleniem serca mięśniowego.

Ponadto toksyczna ślina gołębich kleszczy w przypadku dzieci i osób uczulonych może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej i wstrząsu anafilaktycznego. Jak zaznacza Sanepid, w skrajnych przypadkach ugryzienie obrzeżka może być śmiertelnie niebezpieczne.

Kleszcz gołębi jest bardzo niebezpieczny
Kleszcz gołębi jest bardzo niebezpieczny (GettyImages)

Jak wygląda ugryzienie gołębiego kleszcza? Początkowo na skórze pojawiają się swędzące pęcherzyki i zaczerwienienie, a z czasem obrzęk. Samo ukąszenie może być niewyczuwalne, ale ból może się nasilać. W przypadku ukąszenia w twarz może także dojść do silnej opuchlizny, a także paraliżu kleszczowego, utrudniającego oddychanie.

Inne objawy ukąszenia kleszcza gołębiego to m.in.: powiększenie węzłów chłonnych, biegunka, ból brzucha, duszność, wymioty, osłabienie.

W przypadku wystąpienia podobnych objawów u dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Obrzeżek gołębi
Obrzeżek gołębi (GettyImages)

Jeśli więc obrzeżki pojawią się na parapetach, balkonach lub w innych miejscach, na których siadają dzikie ptaki, a mają do nich dostęp dzieci, należy wprowadzić regularne opryski preparatami, które zwalczają te pasożyty.

Maria Krasicka, Wirtualna Polska Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze