Trwa ładowanie...

Trzydniówka - objawy, leczenie

Avatar placeholder
Anna Szozda 27.04.2017 11:54
Trzydniówka - objawy, leczenie
Trzydniówka - objawy, leczenie

Gorączka trzydniowa, czyli inaczej rumień nagły czy trzydniówka, to choroba wywołana przez herpeswirusy. Ma ona ostry przebieg i wywołuje bardzo wysoką gorączkę trwającą kilka dni. Rumień nagły występuje u dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. Przechodzi go większość dzieci. Według danych szacunkowych, trzydniówka wywołuje aż połowę wszystkich przypadków gorączki u niemowląt. Choroba nie jest sezonowa - występuje przez cały rok.

1. Trzydniówka - objawy

Zanim pojawią się pierwsze objawy trzydniówki, choroba jest uśpiona przez okres od 7 do 17 dni, gdyż tyle trwa jej okres utajenia wirusa. Pierwszym jej objawem jest nagła, bardzo wysoka gorączka, sięgająca nawet powyżej 39 stopni Celsjusza. Może się ona utrzymywać od 3 do 7 dni. Oprócz niej dziecko nie musi mieć dodatkowych objawów. W niektórych przypadkach pojawiają się też inne symptomy trzydniówki, takie jak:

 

  • grudki w gardle,
  • zaczerwienione oczy,
  • kaszel,
  • katar,
  • biegunka,
  • rozdrażnienie,
  • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.
Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Bardzo wysoka gorączka pojawiająca się w przebiegu rumienia może wywoływać u dziecka drgawki. Po 3-7 dniach objaw przechodzi. Wtedy dopiero pojawia się wysypka grudkowo-plamista w kolorze różowawym, początkowo widoczna na tułowiu. Po jakimś czasie rozprzestrzenia się także na kończyny, szyję i twarz. Dziecko czuje się wtedy zazwyczaj lepiej. Wysypka utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Nie swędzi ani nie powoduje żadnych innych dolegliwości.

W rzadkich przypadkach trzydniówka atakuje także dorosłych. Wtedy jej objawy przypominają symptomy mononukleozy.

2. Trzydniówka - leczenie

Tak wysoka gorączka, jak przy rumieniu nagłym, zawsze powinna być przyczyną wizyty u lekarza. Może być ona wywołana zapaleniem ucha, infekcją układu moczowego, zapaleniem płuc i innymi chorobami. Aby upewnić się, że przyczyną objawów trzydniówki jest rumień nagły, stosuje się badanie fizykalne dziecka ze szczególnym uwzględnieniem wysypki, a także badanie krwi. Morfologia po drugim dniu od pojawienia się pierwszych objawów wykazuje niski poziom białych krwinek (leukopenia) i wysoki poziom limfocytów w rozmazie.

Jeśli diagnostyka wykaże, że dziecko ma rumień nagły, leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów. Nie ma leków działających na przebieg trzydniówka czy ją skracających.

Można obniżać gorączkę środkami przeciwgorączkowymi. W przypadku małych dzieci nie można stosować kwasu acetylosalicylowego. Gorączka u niemowląt może być łagodzona za pomocą leków zawierających ibuprofen lub paracetamol, ale najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ważne jest także nawadnianie. Jest to szczególnie ważne, jeśli maluch ma także biegunkę, ale sama wysoka gorączka również wymaga zwiększonej ilości płynów. Obniżenie gorączki można także wywoływać letnimi kąpielami.

Trzydniówka mija najczęściej bez żadnych powikłań. Nie jest znany sposób na profilaktykę gorączki trzydniowej, można jedynie zwracać uwagę na higienę dziecka.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze