Trwa ładowanie...

Groźna endometrioza. Niszczy jej płuca i serce

Avatar placeholder
25.09.2020 17:29
Harley cierpi na rzadką postać endometriozy, która atakuje jej serce
Harley cierpi na rzadką postać endometriozy, która atakuje jej serce (GoFundMe.com)

Przez lata lekarze mówili Harley, że niesamowity ból, którego doświadcza podczas miesiączki to ''nieodłączna część bycia kobietą''. Leczyli ją hormonami, ale było coraz gorzej. W końcu, gdy była już dorosła, ktoś postawił diagnozę - endometrioza.

1. Uroki bycia kobietą

29-letnia Harley Walker z Walii już w wieku 11 lat doświadczała bardzo bolesnych miesiączek. Ból powodował, że mdlała i miała biegunki. Zdarzało się, że plamiła codziennie przez miesiąc. Dla młodej dziewczyny, dopiero wkraczającej w dorosłość, było to traumatyczne przeżycie.

Lekarz, który badał Harley zalecił tabletki antykoncepcyjne i powiedział, że takie objawy to ''nieodłączna część bycia kobietą''. Przez kilka lat Harley przyjmowała antykoncepcję, ale gdy w 2017 roku ją odstawiła, ból wrócił z nawiązką.

Przez 16 lat nikt nie potrafił prawidłowo zdiagnozować Walker. Kobieta cierpiała na endometriozę.

2. Rzadka postać endometriozy

Zobacz film: "Mało znany objaw endometriozy"

Endometrioza to choroba, w przebiegu której komórki wyściełające macicę pojawiają się w innych częściach ciała. Co miesiąc zachowują się tak, jak te w macicy. Nadbudowują się, a następnie rozpadają i krwawią. Niestety, nie są one wydalane z organizmu.

Do objawów endometriozy należą: bolesne miesiączki, ból podczas uprawiania seksu, problemy z płodnością, biegunki na zmianę z zaparciami i przewlekłe zmęczenie.

W przypadku Harley endometrioza była już bardzo rozwinięta. Kobieta musiała zebrać pieniądze na operację, która miała na celu usunięcie nieprawidłowo zmienionych tkanek. W trakcie zabiegu lekarze odkryli zmiany na miednicy i jelitach.

Harley czuła się coraz gorzej. Pojawiły się u niej okropne bóle w klatce piersiowej, miała problemy z oddychaniem, nie mogła spać i normalnie funkcjonować. Zdiagnozowano u niej zapalenie osierdzia. W ciągu ostatniego roku była na pogotowiu 30 razy.

Bóle w klatce piersiowej są przewlekłe, ale nasilają się podczas menstruacji. Harley miała więc uzasadnione podejrzenia, że nieprawidłowo zmienione tkanki opanowały także te części jej ciała.

3. Operacja usunięcia endometriozy

Lekarze początkowo nie wiązali bólu w klatce piersiowej z endometriozą, ale po artykule na temat endometriozy osierdziowej, którą wykryto u innej kobiety, zaczęli rozważać ten scenariusz również u Harley.

''Zadzwonił do mnie chirurg z Atlanty i powiedział, że po zapoznaniu się z moją dokumentacją medyczną, chciałby się podjąć operacji usunięcia endometriozy z klatki piersiowej'' - mówiła Harley w rozmowie z "The Sun".

Niestety, koszty operacji musi pokryć sama, dlatego zdecydowała się na otworzenie zbiórki na GoFundMe. Operacja może dać Harley szansę na poprawę zdrowia i życie bez paraliżującego bólu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze