Trwa ładowanie...

Internista - kim jest? Czym różni się od lekarza rodzinnego?

 Ewa Rosiecka
07.10.2021 15:31
Internista - kim jest?
Internista - kim jest? (Adobe Stock)

Internista jest zwykle pierwszym lekarzem, do którego trafia pacjent ze swoimi dolegliwościami, stąd też nazywany jest, podobnie jak lekarz rodzinny, lekarzem pierwszego kontaktu. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Jakie choroby leczy internista? Czym się różni od lekarza rodzinnego?

spis treści

1. Kim jest internista?

Internista, inaczej specjalista chorób wewnętrznych to lekarz, do którego udajemy się, jeśli coś nam dolega. Lekarz ten diagnozuje problem, udziela zaleceń, wystawia recepty i przepisuje leki, w razie wątpliwości zaś zleca dodatkowe badania i wypisuje potrzebne skierowania.

Internista ma całościową wiedzę na temat organizmu człowieka, stąd też jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę. Sama interna jest jedną z najstarszych specjalizacji lekarskich. Z jej założeń wynika, że na zdrowie pacjenta składa się stan jego umysłu, ciała i ducha, a lecząc jedynie poszczególne elementy, tylko chwilowo rozwiązujemy problem zdrowotny, z którym mamy do czynienia.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Zdrowie dzieci
Zdrowie dzieci

Założenie rodziny jest jednym z największych życiowych wyzwań, a ciąża i poród to zaledwie początek

przeczytaj artykuł

2. Jakie choroby leczy internista?

Lekarz od chorób wewnętrznych zajmuje się pacjentami, którzy cierpią z powodu dolegliwości płynących z układów wewnętrznych. Gdy schorzenie jest złożone i pacjent wymaga specjalistycznej opieki danej poradni, internista go do niej kieruje.

Wśród chorób, których leczeniem zajmuje się internista, znajduje się m.in.:

Zdrowie kobiety
Zdrowie kobiety

Zdrowie stanowi nadrzędną wartość w życiu człowieka. W nawale obowiązków łatwo jednak o tym zapomnieć.

przeczytaj artykuł

3. Czym różni się internista od lekarza rodzinnego?

Choć internista i lekarz medycyny rodzinnej to tzw. lekarze pierwszego kontaktu, nie mają oni takiej samej specjalizacji. Najważniejszą różnicą jest zasięg każdej z wymienionych dziedzin medycyny.

Internista jest specjalistą chorób wewnętrznych i zajmuje się tylko pacjentami dorosłymi. Lekarz rodzinny może zajmować się również między innymi dziećmi - jego kompetencje wzbogacone są o pediatrę, geriatrię, ginekologię, internę oraz tzw. małą chirurgię, podczas gdy internista może diagnozować i leczyć tylko choroby wewnętrzne. Warto o tym pamiętać wybierając się do konkretnego lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze