Trwa ładowanie...

Niedoczynność tarczycy. Niepokojące sygnały, które łatwo przegapić

Avatar placeholder
23.11.2022 16:13
Niedoczynność tarczycy ma kilka niepokojących objawów
Niedoczynność tarczycy ma kilka niepokojących objawów (123RF)

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Warto więc poznać sygnały, które wysyła nam walczący o zdrowie organizm. Szybka diagnoza sprawi, że podejmiemy leczenie od razu i pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości.

spis treści

1. Niedoczynność tarczycy

Coraz więcej ludzi ma problemy z tarczycą. Szacuje się, że choruje już ponad 300 milionów ludzi na świecie. W Polsce problem może dotyczyć nawet 22 proc. społeczeństwa.

Istnieje wiele chorób tarczycy. Wśród nich najczęściej wymienia się nadczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedowa i niedoczynność tarczycy. W grupie ryzyka są osoby w każdym wieku, jednak wraz z upływem lat zagrożenie jest większe.

Z niedoczynnością zmagają się głównie kobiety po 60. roku życia. Często zdarza się, że chorzy nie wiedzą, że mają problemy z tym gruczołem. Warto więc poznać charakterystyczne objawy i w razie wątpliwości udać się do lekarza.

2. Dodatkowe kilogramy

Zobacz film: "5 najczęstszych chorób tarczycy"

Często zdarza się, że osoby, które mają problemy z tarczycą zmagają się z nadwagą lub nawet otyłością. Jeżeli więc zauważymy, że mimo zachowania dotychczasowej zbilansowanej diety, zyskaliśmy dodatkowe kilogramy, może to być związane z zaburzeniem pracy tarczycy. Wynika to z tego, że hormony wydzielane przez ten narząd mają wpływ na przemianę materii. U chorych z niedoczynnością kalorie spalają się wolniej, to zaś przekłada się na dodatkowe kilogramy.

3. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Często zdarza się, że przy niedoczynności tarczycy jednocześniej rozwijają się choroby immunologiczne takie właśnie jak łysienie.

4. Zmęczenie

Poczucie przemęczenia, a także ciągłe uczucie senności i osłabienia może być spowodowane przepracowaniem. Jeżeli jednak zmienimy naszą dietę, zadbamy o odpoczynek i odpowiednią ilość snu, a nasze samopoczucie nie poprawi się, może to być związane z rozwijającą się chorobą. Uczucie zmęczenia jest sygnałem świadczącym o wielu schorzeniach. Wśród nich jest także niedoczynność tarczycy.

5. Spowolnienie metabolizmu

Hormony tarczycy powodują zmiany metabolizmu. Jego spowolnienie spowoduje nie tylko przybranie dodatkowych kilogramów, ale także może wpłynąć na wypróżnianie się. Chorzy na nadczynność tarczycy często bowiem zmagają się z zaparciami.

6. Sucha skóra

Tarczyca wpływa również na kondycję skórę i włosów. Jeżeli nie funkcjonuje prawidłowo mieszki włosów zostają osłabione. Włosy stają się suche i łamliwe. Często wypadają. Ze skórą nie jest lepiej. Staje się sucha i szorstka. Zdarza się też, że zaczyna się łuszczyć.

7. Problemy z krążeniem

Ostatnim sygnałem, który powinien nas zaniepokoić może być problem z krążeniem. Często zdarza się, że hormony wydzielane przez tarczycę wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych. To zaś wpływa na utratę ciepła. Kiedy twoje dłonie i stopy ciągle są zimne, to znak, że czas zbadać tarczycę.

8. Objawy niedoczynności tarczycy u niemowląt

U większości noworodków z wrodzoną niedoczynnością tarczycy nie występują żadne niepokojące objawy wskazujące na problemy z tarczycą. Może jednak pojawić się:

Wrodzona niedoczynność tarczycy jest bardziej powszechna u dzieci, które mają inne wrodzone wady (głównie związane z sercem) lub zespół Downa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze