Jadłospis karmiącej matki
Kobieta karmiąca piersią powinna jeść te produkty, które nie doprowadzą do alergii czy kolki u dziecka. Jednak jadłospis powinien być urozmaicony i przede wszystkim bogaty w zdrowe produkty.
1. Co może jeść kobieta karmiąca piersią?
• W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie na dodatkowe składniki jest większe, ponieważ kobieta spala więcej kalorii. Nie należy jednak przekraczać granicy, wystarczy jeść o 200 kcal więcej. Jeżeli na koniec ciąży wystąpiła nadwaga, nie należy zbytnio zwiększać kaloryczności. Wystarczy najadać się do syta.
• Dieta kobiety karmiącej piersią musi być przede wszystkim lekkostrawna, a więc pozbawiona cukru, produktów wysoko przetworzonych, dań smażonych, wzdymających czy tłustych. Dietetycy nie zalecają eliminowania z jadłospisu produktów, które wydaje nam się, że mogą zaszkodzić. Dopiero w sytuacji, kiedy u malucha wystąpi kolka czy wysypka sugerująca alergię, należy się zastanowić, która potrawa mogła zaszkodzić.
• Karmienie piersią wymaga stałego uzupełniania wody – należy pić przynajmniej 1,5 litra płynów. Oczywiście najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, ponieważ jest ona niezbędna do wytwarzania mleka. Organizm będzie się sam dopominał o dostarczenie mu płynu. Inne napoje, które kobieta może pić, to np. lekka herbata, herbatki ziołowe na bazie np. kopru włoskiego, soki owocowe, ale bez cukru i z owoców, które nie spowodują wzdęć u malucha.
• W czasie karmienia zwiększa się zapotrzebowanie na wapń, dlatego warto do diety wprowadzić produkty mleczne, np. jogurty, kefiry, półtłusty czy chudy twarożek. Wapń to nie tylko mleko, ale także niektóre ciemnozielone warzywa, orzechy.
• Nie jest konieczne jedzenie ciepłego posiłku codziennie. Najważniejsze jest to, aby składniki były odżywcze. Jednak warto ustalić sobie rytm dnia, jeśli chodzi o posiłki, np. postarać się zjeść 4–5 posiłków dziennie o mniej więcej takich samych porach.
• Co powinno się znaleźć w diecie kobiety karmiącej? Dietetycy zalecają dobre węglowodany, w daniach musi znaleźć się żelazo, które występuje np. w warzywach strączkowych czy chudym mięsie. Bardzo ważne są owoce, które są źródłem nie tylko witamin, ale także błonnika i soli mineralnych. W jadłospisie nie może zabraknąć morskich ryb, które mają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Musisz to wiedzieć
• Jeśli chodzi o potrawy pikantne czy intensywnie pachnące, można ich spróbować, ale należy obserwować, jak zareaguje na nie maluch.
• Kiedy jadłospis karmiącej jest oparty na zdrowych produktach, suplementy witaminowe mogą okazać się zbędne. W sklepach dostępne są witaminy w tabletkach dla matek karmiących.