Niemal co drugi poród przez cesarkę. Przoduje jedno województwo
Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Zdanie kobiet na ten temat jest podzielone, wiele zależy od stanu zdrowia i własnych preferencji. Jak jednak wygląda sytuacja w Polsce? Co mówią na temat porodów statystyki?
1. Idealny odsetek cesarskich cięć
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, idealny odsetek cesarskich cięć powinien oscylować między 10 a 15 proc. Taki poziom pozwala zmniejszyć liczbę zgonów matek i noworodków.
W Polsce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. W niektórych województwach częstotliwość cesarskiego cięcia znacznie przewyższa nie tylko średnią krajową, ale także liczbę naturalnych porodów.
2. Wskazania do cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie zwykle zalecane jest w przypadku chorób neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, onkologicznych oraz metabolicznych. Wskazaniem jest też patologiczny lęk przed porodem naturalnym, wada anatomiczna miednicy i spore rozmiary płodu.
Lekarz może jednak podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w trakcie porodu, jeśli występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Nagłym wskazaniem jest zatrzymanie porodu, wypadnięcie części płodu, martwica, pęknięcie macicy, ciężki stan przedrzucawkowy oraz podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej.
3. Statystyki w Polsce
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia podanymi w raporcie "Porody i opieka okołoporodowa", w 2023 roku odsetek cesarskich cięć wyniósł 48 proc. w skali kraju. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 47 proc.
Łącznie w ubiegłym roku wykonano 127991 cesarskich cięć. Metoda jest najczęściej wybierana w województwie podlaskim, najrzadziej w województwie pomorskim. Jak wyglądają statystyki w poszczególnych rejonach Polski?
Odsetek cesarskich cięć w 2023 roku:
- województwo dolnośląskie - 47 proc.,
- województwo kujawsko-pomorskie - 40 proc.,
- województwo lubelskie - 54 proc.,
- województwo lubuskie - 54 proc.,
- województwo łódzkie - 54 proc.,
- województwo małopolskie - 51 proc.,
- województwo mazowieckie - 44 proc.,
- województwo opolskie - 49 proc.,
- województwo podkarpackie - 58 proc.,
- województwo podlaskie - 59 proc.,
- województwo pomorskie - 36 proc.,
- województwo śląskie - 50 proc.,
- województwo świętokrzyskie - 56 proc.,
- województwo warmińsko-mazurskie - 49 proc.,
- województwo wielkopolskie - 44 proc.,
- województwo zachodniopomorskie - 52 proc.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl