Jak przetrwać bolesne ząbkowanie?
Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka i dla rodziców. Niemowlę może być płaczliwe, marudne i niespokojne. Jak pomóc ząbkującemu dziecku i jak złagodzić objawy wyrzynającego się ząbka?
1. Objawy ząbkowania
Gdy dziecko zaczyna wkładać rączki do buzi, a do tego intensywnie się ślini, można podejrzewać, że w niedługim czasie w jego buźce pojawi się pierwszy ząbek. Oczekiwanie na jego wybicie się może jednak zepsuć ból i spulchnienie dziąseł. Dziecko jest wówczas płaczliwe i marudne, często odmawia również ssania piersi lub przyjmowania posiłków.
Pierwszy ząbek najczęściej pojawia się między 4 a 7 miesiącem życia. Jest to jednak cezura umowna, bo wiele zależy również od predyspozycji genetycznych. Bezzębny uśmiech u rocznego malucha nie jest zatem niczym niepokojącym.
2. Sposoby na bolesne ząbkowanie
Objawy bolesnego ząbkowania można załagodzić, stosując odpowiednie preparaty, np. żel na ząbkowanie. Warto smarować nim dziąsła dziecka chwilę przed jedzeniem, zwłaszcza jeśli maluch odmawia przyjmowania pokarmów. Uwaga: nie należy przekraczać zalecanej dawki tego preparatu. Najczęściej producent wskazuje, że używa się niewielką ilość żelu nie więcej niż dwa, trzy razy na dobę. Pamiętajmy, że jest to lek, a jego przedawkowanie może wywołać reakcje niepożądane.
Musisz to wiedzieć
Jeśli ból jest dokuczliwy, a dziecko niemal cały dzień płacze, co uniemożliwia mu spokojny sen, można podać mu dostosowany do wieku i/lub wagi lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol). Ulgę obolałym i rozpulchnionym dziąsłom przyniesie również ich masaż oraz podawanie dziecku do zabawy schłodzonych w lodówce gryzaków. Masaż dziąseł należy wykonywać dokładnie umytym palcem wskazującym, delikatnie uciskając okolice obolałego miejsca.