Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z bezsennością?

Jak radzić sobie z bezsennością?
Jak radzić sobie z bezsennością? (123rf)

Na bezsenność cierpią osoby, które mają problemy z zaśnięciem, ale również te, które często budzą się w nocy. Wśród sposobów na ten problem wskazuje się m.in. prowadzenie regularnego trybu życia i praktykowanie ćwiczeń fizycznych. Domowym sposobem na problemy ze snem jest picie naparów z ziół na bezsenność oraz ciepłego mleka.

spis treści

1. Co to jest bezsenność?

Bezsennością nazywamy brak snu lub małą liczbę godzin snu w nocy, a także problemy z zasypianiem. Z powodu bezsenności cierpią osoby, które często wybudzają się w nocy, a zatem ciągłość snu zostaje przerwana. Inne objawy bezsenności to płytki sen, wielokrotne i długotrwałe zmiany pozycji ciała przed zaśnięciem. Zatem – jak się wyspać?

Bezsenność to brak snu albo ich mała godzn
Bezsenność to brak snu albo ich mała godzn (123RF)

2. Sposoby na bezsenność

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Aby wyeliminować problemy ze snem, należy prowadzić regularny tryb życia. Jeżeli będziemy wstawać i kłaść się do łóżka każdego dnia o tej samej porze (również w weekendy), przyzwyczaimy nasz organizm do aktywności w dzień i odpoczynku w nocy. Co więcej, nie powinniśmy ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, ponieważ zakłóci ona okołodobowy rytm i spowoduje problemy z zaśnięciem.

Inny sposób na bezsenność to aktywność fizyczna. Zmęczenie spowodowane treningiem ułatwia szybsze zasypianie. Należy pamiętać, że trening należy wykonać po południu, nie zaleca się ćwiczeń tuż przed pójściem spać.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Jeżeli borykamy się z kłopotami ze snem i palimy papierosy, powinniśmy porzucić nałóg tytoniowy. Udowodniono, że palenie pogłębia problemy z bezsennością. Ostatni posiłek dnia należy zjeść na kilka godzin przed snem. Kolacja powinna być lekkostrawna, w przeciwnym wypadku zajęty trawieniem żołądek będzie utrudniał zaśnięcie. Wieczorem nie zaleca się picia kawy, kakao i alkoholu. Napoje zawierające kofeinę powodują problemy ze snem, zaś spożycie dużych ilości alkoholu w godzinach wieczornych może zaburzyć wewnętrzny rytm organizmu. Jeżeli nie możemy spać, powinniśmy wypić szklankę ciepłego mleka lub ziołowej herbaty. Zioła na bezsenność to melisa, korzeń arcydzięgla i kwiaty głogu.

3. Domowe sposoby na bezsenność

Sypialnia powinna być miejscem relaksu, dlatego należy zadbać o porządek w tym pomieszczeniu i jego przewietrzenie przed snem. Optymalna temperatura powietrza do snu to około 18 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że w sypialni powinniśmy się wyciszyć, kolory ścian i umeblowania w tym pomieszczeniu powinny być stonowane. W aranżacji tego wnętrza powinniśmy unikać elementów w odcieniach czerwieni.

Dla komfortowego wypoczynku należy zadbać o wygodny materac i odpowiedniej wielkości łóżko – w przeciwnym wypadku będą mieć negatywny wpływ na jakość snu. W łóżku nie powinniśmy pracować, oglądać telewizji i jeść – powinno służyć wyłącznie do wypoczynku.

Musisz to wiedzieć

Przed snem warto poświęcić trochę czasu na czytanie książek. Jednak powinny być to lektury o tematyce miłosnej lub przygodowej. Nie jest to miejsce właściwe do tego, aby śledzić wątki kryminalne. W ramach relaksu przed snem warto również obejrzeć film lub posłuchać kojącej muzyki, co ma zapobiec rozmyślaniom o codziennych problemach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze