Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać i leczyć zespół depresyjny

Avatar placeholder
05.07.2019 08:53
Jak rozpoznać i leczyć zespół depresyjny
Jak rozpoznać i leczyć zespół depresyjny (123rf)

Zaburzenia depresyjne są jednymi z częściej spotykanych problemów psychicznych. Ich objawy dotyczą własnej samooceny, wahania nastrojów i innych, które wpływają na funkcjonowanie człowieka w codziennym życiu. Czym są zaburzenia depresyjne? Jak można je leczyć?

Zaburzenia depresyjne są jednymi z częściej spotykanych problemów psychicznych
Zaburzenia depresyjne są jednymi z częściej spotykanych problemów psychicznych
spis treści

1. Czym jest zespół depresyjny?

Zespół depresyjny to objawy, które towarzyszą depresji. Możemy jednak je zaobserwować nie tylko w depresji afektywnej, gdzie głównym problemem są zaburzenia nastroju, ale także w depresji jednobiegunowej, dwubiegunowej, psychozach, jak również w schizofrenii. Według badaczy za zespół depresyjny odpowiadają zaburzenia nastroju, procesów intelektualnych, a także w niektórych przypadkach zaburzenia ruchowe.

2. Objawy zespołu depresyjnego

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Do objawów zespołu depresyjnego należy dołączyć objawy depresji, a więc: niska samoocena, bezradność, brak wiary w siebie, poczucie winy i bycia ciężarem dla bliskich, problemy z koncentracją, pesymistyczne myślenie, myśli samobójcze, bezsenność, brak apetytu, zmęczenie, brak energii do podjęcia najmniejszych działań, zaniedbywanie codziennych obowiązków, niechęć do pracy, spowolnione ruchy. Ponadto przy zaburzeniach depresyjnych możemy zaobserwować nasilony lęk, bóle i zawroty głowy, biegunki lub zaparcia. W przypadku głębokiej depresji możemy również zaobserwować urojenia i myśli samobójcze. Osoba cierpiąca na zespół depresyjny może odczuwać ciągły niepokój i być przytłoczona życiem. Pojawia się także całkowita obojętność na jakiekolwiek emocje.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

3. Leczenie zespołu depresyjnego

To musisz wiedzieć:

W przypadku zarówno depresji, jak i zespołu depresyjnego nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby. Trzeba niezwłocznie podjąć działanie, aby pomóc osobie chorej i wspomóc ją psychicznie w leczeniu. Szybkie podjęcie kuracji – psychoterapii, leczenia farmakologicznego czy socjoterapii – może przynieść pozytywne efekty i wyrwać osobę z głębokiego stanu chorobowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze