Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jaką dietę stosować w przypadku zatrucia pokarmowego u niemowląt?

Avatar placeholder
10.07.2019 14:55
Jaką dietę stosować w przypadku zatrucia pokarmowego u niemowląt?
Jaką dietę stosować w przypadku zatrucia pokarmowego u niemowląt? (123rf)

Zatrucie pokarmowe jest najczęściej spowodowane spożyciem nieświeżego lub źle przygotowanego jedzenia. Jego przyczyną może być jednak także wypicie nieprzegotowanej wody, w której znajdują się bakterie. Przy zatruciu pokarmowym mogą pojawić się różne objawy, a ich częstotliwość i natężenie są najczęściej związane z rodzajem zakażenia.

Bez względu na wiek chorego przy tej chorobie mogą pojawić się: skurczowy ból żołądka, nudności, wymioty, gorączka, brak apetytu i ogólne osłabienie. Symptomy choroby mogą pojawić się np. po upływie kilku godzin od spożycia zakażonego jedzenia, ale równie dobrze pierwsze objawy zatrucia mogą się ujawnić dopiero po upływie np. 48 godzin. Przy lekkim zatruciu dolegliwości będą dokuczały dziecku od 1 do 2 dni, a w niektórych przypadkach nawet przez tydzień.

Przy niepokojących objawach, np. gdy w kale występuje śluz, krew czy ropa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Czym jest ostra biegunka? Kiedy wodnisty stolec jest oddawany więcej niż 4 razy na dobę, a taki stan utrzymuje się dłużej niż 10 dni, należy mówić o ostrym stanie zapalnym, czyli o ostrej biegunce.

spis treści

1. Dieta przy zatruciu pokarmowym

Lekarze zgodnie twierdzą, że w momencie, kiedy nie występują wymioty, nie powinno się wprowadzać restrykcyjnej diety. Maluch karmiony piersią powinien dostawać dodatkowy płyn lub preparat uzupełniający niedobór elektrolitów. Bez względu na sposób karmienia dziecka i rodzaj pokarmu najważniejsze jest, aby organizm był stale nawadniany. W przypadku dzieci starszych, które jedzą pokarmy stałe, można do jadłospisu wprowadzić produkty bogate w węglowodany złożone, np. jogurt, ryż, chude mięso, warzywa i owoce. Nie należy przez przynajmniej kilka dni podawać dań tłustych.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"
Podczas zatrucia pokarmowego powinno się przestrzegać pewnych zasad odżywiania
Podczas zatrucia pokarmowego powinno się przestrzegać pewnych zasad odżywiania (123RF)

Jeśli oprócz biegunki występują nudności i wymioty, wymagana jest dieta lekkostrawna. Do produktów, które sprawdzą się przy zatruciu pokarmowym, należą: kleik ryżowy, gotowane jabłko, dietetyczne sucharki, krupnik ryżowy. W niektórych przypadkach może pojawić się brak apetytu. Nie jest to sytuacja kryzysowa, ale trzeba pamiętać o podawaniu większej ilości płynów.

Zwykła woda nie zawiera elektrolitów, które traci organizm w momencie silnych wymiotów czy biegunki, dlatego tak ważne jest, aby podawać dziecku preparaty z elektrolitami. W aptekach dostępne są tzw. doustne płyny nawadniające, które obok wody i elektrolitów w składzie posiadają glukozę. Wszystkie wymienioneskładniki występują oczywiście we właściwym natężeniu i dlatego nawadniają organizm w optymalnym dla niego stopniu. Doustne preparaty nawadniające zmniejszają również ryzyko powikłań wywołanych gwałtownymi torsjami czy biegunką. Każdy tego rodzaju preparat powinien być podawany w lekko schłodzonej temperaturze, nie można go zażywać w dużych dawkach, za to częstotliwość jego picia powinna być wysoka.

Systematyczne podawanie płynów i preparatów powinno zapobiec całkowitemu odwodnieniu, które w przypadku małych dzieci może doprowadzić do silnego osłabienia organizmu – w takim przypadku chory wymaga leczenia szpitalnego.

Musisz to wiedzieć

2. Jakie są symptomy odwodnienia u dzieci?

Są to:

• zapadnięte gałki oczne;

• narastająca apatia;

• większa potrzeba picia przy jednoczesnym zahamowaniu oddawania moczu;

• suchość w ustach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze