Trwa ładowanie...

Jakie błędy popełniają rodzice w czasie ząbkowania dzieci?

Avatar placeholder
08.06.2021 10:58
Jakie błędy popełniają rodzice w czasie ząbkowania dzieci?
Jakie błędy popełniają rodzice w czasie ząbkowania dzieci? (123rf)

Ząbkowanie to okres pełen napięć i frustracji. Niemowlę płacze, jest rozdrażnione, ślini się i ciągle wkłada rączki lub jakieś rzeczy do buzi. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice przy uśmierzaniu bólu dziąseł związanym z ząbkowaniem? Ząbkowanie to, zaraz po kolce, drugi test dla świeżo upieczonych rodziców. Nie jest łatwo, ale też nikt nie mówił, że łatwo będzie. Niekiedy chcemy ulżyć maluchowi, gdy pojawiają się pierwsze objawy ząbkowania, takie jak: płacz i ból dziąseł. Warto jednak się zatrzymać i zastanowić, czy wszystko robimy w porządku i czy nie zaszkodzi to zdrowiu dziecka. Niestety, często powtarzamy schematy, bo ktoś, kiedyś tak robił i pomogło – dziecko nie płakało i nie marudziło. Dzieci jednak tak mają, że płaczą i marudzą, a ząbkowanie trzeba przetrwać. Sposobów na bolesne ząbkowanie jest kilka. Jednak niekiedy sięgamy po te, z których powinniśmy zrezygnować. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice podczas ząbkowania dzieci?

spis treści

1. Uśmierzające ból farmaceutyki

Niektórzy rodzice, widząc płaczące i cierpiące dziecko i czując narastającą bezradność, bez konsultacji sięgają po farmaceutyki. Kierują się dobrem maluszka, ukojeniem jego bólu i poprawieniem jakości snu. Tymczasem leki tego typu nie są przeznaczone dla kilkumiesięcznych dzieci. Co więcej, leki nasenne i uspakajające mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie niemowlaka.

Należy wiedzieć jakie leki można podawać dzieciom podczas ząbkowania
Należy wiedzieć jakie leki można podawać dzieciom podczas ząbkowania (123RF)
Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Jeżeli dziecko całą noc płacze, krzyczy i nie wiemy, jak możemy mu pomóc – skonsultujmy się z lekarzem pediatrą. Może on przepisać leki homeopatyczne, które będą bezpieczne i być może złagodzą objawy bolesnego ząbkowania. Należy jednak liczyć się z tym, że tego typu środki mogą nie zadziałać w każdym przypadku. Wówczas należy stosować inne środki – masaż dziąseł, chłodne żele i gryzaczki, które przyniosą tymczasową ulgę.

2. Leki przeciwbólowe

Podawanie leków przeciwbólowych bez konsultacji z pediatrą również jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Może się bowiem zdarzyć, że podamy niemowlęciu niewłaściwą dawkę, a niekiedy również niewłaściwy lek – nieprzeznaczony dla dziecka w tym wieku. W efekcie nasza chęć ulżenia maluchowi w ząbkowaniu może skończyć się na oddziale szpitalnym. Wszelkie podawanie leków niemowlętom należy skonsultować z lekarzem. Pediatra powinien dobrać odpowiedni lek i dostosować jego dawkę do wieku pacjenta.

3. Higiena jamy ustnej

Bolesne ząbkowanie to jedno, ale niekiedy problem leży po zupełnie innej stronie. Higiena jamy ustnej to poważna sprawa, nawet u niemowląt z jednym ząbkiem. Jeżeli teraz zbagatelizujemy sprawę, później może ona mieć poważne konsekwencje w postaci próchnicy. Dlatego, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, należy wyposażyć się w specjalną nakładkę silikonową do mycia zębów u niemowląt. Kiedy zęby nieco urosną, możemy już sięgnąć po pierwszą szczoteczkę do zębów dla najmłodszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że pasta do zębów dla dzieci w tym wieku nie powinna zawierać fluoru.

4. Gryzak gryzakowi nierówny

Gryzak to jeden z popularniejszych produktów do złagodzenia bólu dziąseł. Niemowlę wie, gdzie go boli i chce zagryźć coś w tym miejscu. Gryzak sprawdza się do tego znakomicie. Co jednak dziecko będzie miało w rączce, to już decyzja rodziców. Niestety, nie zawsze dobrze dobierzemy gryzak dla dziecka. W efekcie zęby mogą źle się wyrzynać, a także mogą się pojawić rany w jamie ustnej lub podrażnienia skóry.

Musisz to wiedzieć

Wybierając gryzak dla niemowląt, zwróćmy uwagę na:

• jego kształt;

• jakość materiału, z którego został wykonany;

• elastyczność tworzywa;

• wypełnienie.

Dobrze, jeżeli gryzak jest wypełniony wodą lub żelem. Wówczas możemy go schłodzić. Zimny gryzak przyniesie większą ulgę ząbkującemu dziecku. Pamiętajmy tylko, aby nie wkładać gryzaka do zamrażalnika. Wystarczy włożyć go do lodówki i przez kilka minut chłodzić. Zbyt zimny, a wręcz lodowaty gryzak, może przyczynić się do lekkiego odmrożenia delikatnej skóry niemowlęcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze