Trwa ładowanie...

Kiedy zacząć pielęgnację zębów u dziecka?

Pielęgnacja zębów już od momentu pojawienia się pierwszego zęba na pewno będzie procentowała w przyszłości. Starszemu dziecku będzie łatwiej zrozumieć, że należy dbać o zęby i kontrolować ich stan u dentysty. Nauka od samego początku spowoduje, że dziecko będzie chciało i potrafiło zadbać o higienę jamy ustnej samodzielnie.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Właściwa profilaktyka

Najczęściej pierwsze zęby mleczne wyrzynają się około 6. miesiąca życia. Zanim to nastąpi, warto zadbać o dziąsła niemowlaka. Po każdym posiłku należy je przetrzeć gazikiem zmoczonym w wodzie. W sklepach dostępne są także szczoteczki do zębów dla niemowląt w formie gryzaka. Maluch może taką szczoteczkę nagryzać, a tym samym przyzwyczajać się do czynności związanych z myciem zębów.

Zęby zaczynają się wyżynać między 4, a 6 miesiącem życia
Zęby zaczynają się wyżynać między 4, a 6 miesiącem życia (123RF)

2. Kiedy pojawia się pierwszy ząb?

Jak rozpoznać, że maluchowi wyrzyna się ząb? Bardzo często pojawia się wtedy temperatura, katar czy nawet biegunka, ale pierwszym objawem są spulchnione i swędzące dziąsła, a także wydzielanie większej ilości śliny.

Pielęgnacja zębów powinna opierać się także na używaniu pasty do zębów dla dzieci. W sklepach można kupić bardzo dobre pasty przeznaczone nawet dla 3-miesięcznych niemowląt. Oczywiście wybrany preparat musi być dobrany do wieku dziecka, skuteczny i łagodny. Do pasty trzeba dokupić szczoteczkę do zębów – tu również wybór jest bardzo duży. Większość produktów dostosowana jest do wieku dziecka. Najważniejsze jest to, aby wybrać właściwą grubość włosia – dla niemowląt zalecane jest włosie miękkie, które nie będzie raniło dziąsła. Szczoteczki są różnej wielkości i różnego kształtu. Wśród rodziców popularne są te wykonane z silikonu, które można nałożyć na palec. Starsze dziecko będzie naśladowało rodzica czy swoje rodzeństwo, dlatego warto myć zęby wspólnie z dzieckiem, a rezultaty będą na pewno widoczne w przyszłości.

Musisz to wiedzieć

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.