Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Kiedy zacząć pielęgnację zębów u dziecka?

Avatar placeholder
31.03.2021 16:35
Kiedy zacząć pielęgnację zębów u dziecka?
Kiedy zacząć pielęgnację zębów u dziecka?

Pielęgnacja zębów już od momentu pojawienia się pierwszego zęba na pewno będzie procentowała w przyszłości. Starszemu dziecku będzie łatwiej zrozumieć, że należy dbać o zęby i kontrolować ich stan u dentysty. Nauka od samego początku spowoduje, że dziecko będzie chciało i potrafiło zadbać o higienę jamy ustnej samodzielnie.

spis treści

1. Właściwa profilaktyka

Najczęściej pierwsze zęby mleczne wyrzynają się około 6. miesiąca życia. Zanim to nastąpi, warto zadbać o dziąsła niemowlaka. Po każdym posiłku należy je przetrzeć gazikiem zmoczonym w wodzie. W sklepach dostępne są także szczoteczki do zębów dla niemowląt w formie gryzaka. Maluch może taką szczoteczkę nagryzać, a tym samym przyzwyczajać się do czynności związanych z myciem zębów.

Zęby zaczynają się wyżynać między 4, a 6 miesiącem życia
Zęby zaczynają się wyżynać między 4, a 6 miesiącem życia (123RF)

2. Kiedy pojawia się pierwszy ząb?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Jak rozpoznać, że maluchowi wyrzyna się ząb? Bardzo często pojawia się wtedy temperatura, katar czy nawet biegunka, ale pierwszym objawem są spulchnione i swędzące dziąsła, a także wydzielanie większej ilości śliny.

Pielęgnacja zębów powinna opierać się także na używaniu pasty do zębów dla dzieci. W sklepach można kupić bardzo dobre pasty przeznaczone nawet dla 3-miesięcznych niemowląt. Oczywiście wybrany preparat musi być dobrany do wieku dziecka, skuteczny i łagodny. Do pasty trzeba dokupić szczoteczkę do zębów – tu również wybór jest bardzo duży. Większość produktów dostosowana jest do wieku dziecka. Najważniejsze jest to, aby wybrać właściwą grubość włosia – dla niemowląt zalecane jest włosie miękkie, które nie będzie raniło dziąsła. Szczoteczki są różnej wielkości i różnego kształtu. Wśród rodziców popularne są te wykonane z silikonu, które można nałożyć na palec. Starsze dziecko będzie naśladowało rodzica czy swoje rodzeństwo, dlatego warto myć zęby wspólnie z dzieckiem, a rezultaty będą na pewno widoczne w przyszłości.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.