Trwa ładowanie...

Kolka u niemowląt – objawy

Avatar placeholder
19.05.2017 21:52
Kolka u niemowląt – objawy
Kolka u niemowląt – objawy

Kolka niemowlęca nie jest chorobą. Jest to dolegliwość, która nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka, ale sprawia mu ból. Dlatego rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać objawy kolki, aby ulżyć dziecku. Przy powtarzających się napadach, warto poprosić o konsultację pediatrę, ponieważ ból brzucha to nie tylko kolka jelitowa. Może mieć on również podłoże neurologiczne, alergologiczne lub psychologiczne.

spis treści

1. Objawy kolki

Kolki u niemowlaka mogą trwać nawet kilka godzin, dziecko nie musi płakać, ale jest rozdrażnione i nic nie jest w stanie go uspokoić. Jeśli maluch płacze, to również w charakterystyczny sposób – jest to płacz w wysokim tonie. Oprócz tego dziecko może mieć zaczerwienioną buzię, podkurcza nogi, a jego brzuszek jest twardy. Na koniec ataku maluch może mieć gazy, co przyniesie mu znaczną ulgę.

Kolki u niemowląt mogą trwać do kilku godzin
Kolki u niemowląt mogą trwać do kilku godzin (123RF)

Rodziców nie powinna niepokoić częsta kolka, ponieważ nie wpływa ona negatywnie na rozwój dziecka. Najczęściej ustępuje po 3. miesiącu życia. Napady kolki pojawiają się o stałych porach dnia. Jednak, gdy częsty intensywny ból brzucha występuje u dzieci starszych, trzeba poprosić lekarza prowadzącego o zlecenie badań i diagnozę. Ból brzucha charakterystyczny jest dla następujących chorób:

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

• wgłobienie jelita;

zaparcia;

zapalenie ucha środkowego;

• stan zapalny układu moczowego;

• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

2. Przyczyny kolki niemowlęcej

• Kolka niemowlęca to efekt kolki jelitowej, która powoduje silny ból brzucha.

• U małych dzieci zaburzone jest nie tylko wydzielanie hormonów jelitowych, ale także nie do końca dojrzała bariera jelitowa.

• Kolkę niemowlęcą powodować może refluks żołądkowo-przełykowy.

• Inną przyczyną może być alergia pokarmowa, np. nietolerancja na białko mleka krowiego.

• Specjaliści uważają, że podłoże kolki może tkwić w czynnikach psychologicznych – maluch reaguje na negatywne emocje rodziców, jest także duże prawdopodobieństwo, że dziecko w ciągu dnia poddawane jest zbyt dużej ilości bodźców, co także może wpływać na pojawienie się kolki.

Musisz to wiedzieć

• Wpływ na malucha ma także dieta mamy karmiącej, dlatego ważne jest to, aby z jadłospisu wyeliminować ciężkostrawne, pikantne czy wzdymające potrawy, gazowane napoje i oczywiście wszelkiego rodzaju używki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze