Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Konflikt krwi

Avatar placeholder
16.02.2016 13:07
Konflikt krwi
Konflikt krwi (Grafika / Shutterstock)

Konflikt serologiczny pojawia się w momencie, gdy po raz pierwszy niewielka ilość krwi dziecka dostaje się do krwiobiegu matki. Dochodzi do niego w wyniku przecieku płodowo-matczynego. Zwykle ma miejsce dopiero w momencie porodu z racji występowania bariery łożyskowej. Po przedostaniu się krwinek Rh(+) do krwiobiegu matki jej organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciw antygenowi D obecnemu na erytrocytach. Najczęstszą przyczyną występowania konfliktu jest niezgodność w zakresie czynnika Rh. Jeśli przyszła matka nie ma cechy Rh, czyli czynnik Rh w jej krwi jest ujemny (Rh-), a jej dziecko odziedziczyło po ojcu cechę Rh, czyli ma czynnik Rh+, to wytwarza się między dwoma ustrojami niezgodność serologiczna.

spis treści

1. Objawy konfliktu serologicznego

Matka - konflikt serologiczny w ciąży to choroba płodów i noworodków. Matka oprócz stwierdzonego wielowodzia może w ogóle nie odczuwać tego, że doszło u niej do rozwoju konfliktu.

Płód - podczas badania USG lekarz może stwierdzić:

  • grube łożysko,
  • powiększenie wątroby i śledziony,

    2. Skutki konfliktu serologicznego

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

W przypadku płodu Rh(+) przeciwciała IgG matki niszczą jego krwinki czerwone powodując głęboką niedokrwistość. Powoduje to zahamowanie rozwoju płodu. Może doprowadzić do jego obumarcia, a następnie poronienia.

Gdy dochodzi do obrzęku płodu mówi się o jego najcięższej postaci. Wynika to nasilonej niedokrwistości u płodu wskutek przechodzenia przeciwciał od matki do płodu i niszczenia przez nie krwinek płodu. Po porodzie noworodki mogą cierpieć z powodu różnie nasilonej niedokrwistości i żółtaczki.

3. Profilaktyka konfliktu serologicznego

Obejmuje ona oznaczanie czynnika Rh u wszystkich ciężarnych. U kobiet z Rh ujemnym, u których nie wykazano przeciwciał badanie obecności przeciwciał powtarza się w 28 tygodniu ciąży. U ciężarnych z Rh (-) u których obecne są przeciwciała, badania powtarza się co 2-4 tygodnie. Ryzyko konfliktu serologicznego istnieje w kolejnych ciążach, gdy dziecko dziedziczy po ojcu czynnik RhD.

Aby uniknąć skutków konfliktu serologicznego, w następnej ciąży kobiecie z czynnikiem Rh ujemnym, która urodziła dziecko z czynnikiem Rh dodatnim, nie później niż 72 godziny po porodzie podaje się immunoglobulinę anty-D.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze