Trwa ładowanie...

Krótkowzroczność

W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Jest to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Koryguje się ją, nosząc odpowiednio dobrane szkła lub soczewki kontaktowe.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Rodzaje krótkowzroczności

W oparciu o przyczyny wyróżnia się kilka typów krótkowzroczności (ang. miopia).

Rodzajów krótkowzroczności jest wiele
Rodzajów krótkowzroczności jest wiele (123RF)

Rodzaje to:

krótkowzroczność rogówkowa – wada tego typu diagnozowana jest rzadko, a wynika ze zbyt dużej kulistości rogówki,

krótkowzroczność soczewkowa – może pojawić się np. w przebiegu cukrzycy lub zaćmy; wada powiększa się do czasu końca wzrostu oka (ok. 21. roku życia),

krótkowzroczność osiowa – w przypadku wady tego rodzaju gałka oczna jest zbyt wydłużona,

duża (wysoka) krótkowzroczność – uwarunkowana genetycznie, postępująca zwyrodnieniowa (degeneracyjna) choroba oka, która, na skutek powikłań, może powodować utratę widzenia.

Inny podział krótkowzroczności w zależności od uwarunkowania to:

  • uwarunkowana genetycznie;
  • uwarunkowana środowiskowo;
  • uwarunkowana etnicznie.

Krótkowzroczność podlega ponadto stopniowaniu. Wyróżnia się trzy poziomy zaawansowania tej wady wzroku:

mała krótkowzroczność: do -3 dioptrii,

średnia krótkowzroczność: od -3 do -6 dioptrii,

duża krótkowzroczność: powyżej -6 dioptrii.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

2. Objawy krótkowzroczności

Osoba z tą wadą wzroku nie widzi ostro bez korekcji okularowej dali. Obraz w oddali jest zamazany, niewyraźny. Chory często mruży oczy, by poprawić ostrość widzenia. W przypadku dzieci krótkowzroczność objawia się częstym mruganiem i mrużeniem oczu oraz podchodzeniem do telewizora, by zobaczyć obraz. Maluch może również skarżyć się na ból głowy. W szkole natomiast mogą pojawić się problemy z nauką lub szybkością przepisywania materiału z tablicy.

3. Korekcja krótkowzroczności

By poprawić jakość widzenia, konieczne jest dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Możliwa jest również laserowa korekcja wzroku. Tę metodę stosuje się najczęściej w przypadku dużej wady.

Musisz to wiedzieć

Zaćma czy jaskra – to tylko niektóre problemy ze wzrokiem, które mogą być zdiagnozowane w każdym wieku. Najczęściej jednak spotykaną wadą wzroku jest krótkowzroczność. Zazwyczaj można ją łatwo korygować, ale jeśli wysoka krótkowzroczność zostanie zbyt późno rozpoznana, jej skorygowanie może być niemożliwe, a oko do końca życia będzie niedowidzące. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie jej u dzieci - wówczas szanse na pełną ostrość wzroku są dużo większe.

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.